Preostale ljudi na gori pomagajo reševati tudi helikopterji iraške vojske, ki dovažajo hrano in vodo ter odvažajo begunce. V torek je eden od helikopterjev strmoglavil, ker se je nanj nagnetlo preveč ljudi. Pilot je umrl, med 20 ranjenimi pa so bili tudi jazidski poslanec in dva novinarja New York Timesa.

Jazidi so se zatekli na goro po 2. avgustu, ko so jim bojevniki Islamske države Iraka in Levanta (Isil) zagrozili s smrtjo, če ne bodo spremenili vere. Ameriški predsednik Barack Obama je zaradi nasilja nad verskimi manjšinami v Iraku prejšnji teden odobril letalske napade na položaje sunitskih skrajnežev.

Ameriški zračni napadi so kurdskim borcem v Iraku pomagali ubraniti njihovo prestolnico Erbil in odvzeti nekaj ozemlja Isilu. Američani bombardirajo tudi sile Isila ob vznožju gore Sindžar.

EU dala državam članicam zeleno luč za oboroževanje iraških Kurdov

Evropska unija je v torek naredila korak naprej k oboroževanju iraških Kurdov. Veleposlaniki držav članic se na izrednem zasedanju v Bruslju niso uspeli dogovoriti, da bi EU skupno podprla kurdske sile pešmerge. So pa odobrili državam članicam, da same oborožujejo Kurde v dogovoru z iraškimi oblastmi, piše bruseljski spletni bilten EUobserver.

K oboroževanju Kurdov za boj proti sunitskim skrajnežem, ki so v zadnjih mesecih zavzeli dele severnega Iraka, je mednarodno skupnost v nedeljo pozval predsednik iraškega Kurdistana Masud Barzani.

Med evropskimi državami, ki se zavzemajo za oborožitev Kurdov, prednjači Francija. Francoski zunanji minister Laurent Fabius, ki je v sredo obiskal prestolnico iraških Kurdov Erbil, je za francoski radio v torek izpostavil ogromno razliko med borci skrajne Islamske države (IS), ki imajo na voljo napredno orožje, in kurdskimi silami, ki so sicer pogumne, a nimajo pravega orožja.