Kot je danes sporočil Sirski observatorij za človekove pravice, je milica v Homsu ubila sedem moških, vključno z imamom bližnje mošeje. Gre za člane ene od t.i. ekip za spravo, katerih delovanje je odobril tudi režim. Z mediacijo na različnih območjih poskušajo doseči prekinitev ognja.

Ekipa, ki je bila tarča napada, si je prizadevala za zgladitev odnosov med suniti in alaviti v versko mešanem Homsu. Doslej je že uspešno posredovala, navedbe observatorija povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Veliko sunitskih Sircev podpira upor pod sunitskim vodstvom proti predsedniku Bašarju al Asadu, ki je alavit. Konflikt v državi je zaostril sektaške napetosti, še posebej v Homsu.

Mesto Homs je sicer že več kot dva tedna tarča silovitih napadov režimske vojske, ki poskuša ponovno osvojiti območja, ki so že več kot leto dni v rokah upornikov.

Strah ujetih civilistov

Operacije zbujajo strah za ujete civiliste in opozicijska Sirska nacionalna koalicija je minuli teden pozvala mednarodno skupnost, naj pritisne na režim, da bi v času ramadana, ki se je v državi začel minulo sredo, v Homsu pristal na prekinitev ognja.

Naklonjenost temu je danes izrazil tudi Iran, ki podpira Asada. Kot je dejal tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Abas Arakči, bi njegova država pozdravila prekinitev ognja med uporniškimi silami in režimsko vojsko.

Ob tem pa je tudi pozval upornike k nacionalnemu dialogu, ki je po prepričanju Irana edina rešitev za krizo v državi. "Svetujemo jim, da uveljavijo popolno prekinitev ognja, odložijo orožje in se začnejo pogajati s sirsko vlado," je dejal.

Tudi drugod po državi se medtem nadaljujejo spopadi in nasilna dejanja. Kot trdi Sirski observatorij za človekove pravice, so režimske sile na nadzorni točki v provinci Damask ubile devet ljudi, vključno z otrokom.

Z Golanske planote v Izraelu pa poročajo o minometnih izstrelkih, ki so tja prileteli iz Sirije. Na območju so sprožili več gozdnih požarov, Izrael pa je sporočil, da najverjetneje tja niso bili izstreljeni namenoma, še piše AFP.