Turčija je sirski helikopter zaznala dva kilometra znotraj svojega zračnega prostora malo po 14. uri po lokalnem času. "Naša zračna obramba ga je večkrat posvarila, a ker se je kršenje nadaljevalo, je ob 14.25 padlo na sirsko ozemlje, potem ko so ga zadele rakete z naših letal," je novinarjem pojasnil Arinc.

Kot je še dejal, podatkov glede usode posadke nimajo, saj je helikopter padel na sirska tla.

Pred tem je sicer Sirski observatorij za človekove pravice poročal, da je v bližini turške meje strmoglavil sirski helikopter. Navajal je, da je helikopter padel na sirsko stran meje ter da so uporniki zajeli enega od dveh pilotov.

Sirija: Zahodne države o nujnosti "močne in zavezujoče" resolucije ZN

Velika Britanija, Francija in ZDA so se danes strinjale o nujnosti "močne in zavezujoče" resolucije ZN glede prenosa nadzora nad sirskim kemičnim orožjem na mednarodno skupnost. Ta mora določiti tudi zelo natančno časovnico. Le nekaj ur pred današnjo objavo poročila inšpektorjev ZN o uporabi kemičnega orožja v Siriji pa je ruski zunanji minister Sergej Lavrov ocenil, da je nastopil čas, ko je treba upornike prisiliti k mirovnim pogajanjem.

Nov teden, novi napori

V začetku tedna, ki bo najverjetneje poln novih diplomatskih naporov, povezanih z ameriško-ruskim dogovorom o uničenju sirskega kemičnega orožja, so se danes v Parizu sestali ameriški državni sekretar John Kerry, britanski zunanji minister William Hague in francoski predsednik Francois Hollande.

Kot so ob tem izpostavili Hollandovi predstavniki, so tri sile odločene zagotoviti, da bo sirski predsednik Bašar al Asad v polnosti spoštoval sobotni dogovor iz Ženeve. "Strinjali so se, da mora biti resolucija močna, robustna in mora določiti natančno časovnico," navajajo viri.

Rusija ostro proti rabi vojaške sile

Rusija je sicer že jasno povedala, da bo v Varnostnem svetu ZN z vetom blokirala kakršno koli resolucijo, ki bi dovoljevala uporabo vojaške sile v Siriji.

Pogovori v Parizu sledijo sobotnemu dogovoru med Rusijo in ZDA, po katerem mora Sirija v tednu dni predložiti seznam vseh zalog kemičnega orožja, inšpektorjem Organizacije za preprečevaje kemičnega orožja (OPCW) pa dovoliti "takojšen in neomejen" dostop do teh zalog, preden bi jih v celoti odstranili ali uničili.

Ob tem pa svet danes pričakuje objavo poročila mednarodnih inšpektorjev ZN, ki so v Siriji na terenu preiskovali obtožbe o kemičnem napadu 21. avgusta na obrobju Damaska. Zahodne države so krivdo za ta napad pripisale Asadovemu režimu. Poročilo naj bi ob 17.15 po srednjeevropskem času v New Yorku predstavil generalni sekretar Ban Ki Moon.

Ban je že izrazil pričakovanje, da bo poročilo prepričljivo potrdilo uporabo kemičnega orožja.