Po besedah Mukdada je Sirija pripravljena sprejeti delegacijo, ki jo je oblikoval generalni sekretar ZN Ban Ki Moon in ki naj bi preiskala, kaj se je zgodilo v mestu Kan al Asal.

Sirija je prvič zahtevala mednarodno preiskavo kmalu zatem, ko je opozicijske upornike obtožila uporabe kemičnega orožja v Kan al Asalu v bližini Alepa 23. marca. Po navedbah režima predsednika Bašarja al Asada je takrat umrlo več kot 30 ljudi.

Prve ugotovitve komisije ZN, ki preiskuje kršitve človekovih pravic v Siriji, so prav tako pokazali, da so v konfliktu v Siriji smrtonosni plin sarin proti režimu Asada uporabili uporniki. Preiskava o tem sicer še ni končana.

Posebni odposlanec ZN in Arabske lige za Sirijo Lakhdar Brahimi pa je danes umaknil grožnjo, da bo odstopil s položaja, potem ko sta se Rusija in ZDA dogovorili o skupni politični iniciativi. Da naj ostane na položaju, ga je pozval Ban, in Brahimi je to sprejel, je sporočil namestnik generalnega sekretarja ZN Jan Eliasson.

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov in ameriški državni sekretar John Kerry sta se v torek v Moskvi dogovorila, da bosta njuni državi tako sirski režim kot upornike spodbujali k iskanju politične rešitve konflikta. Politično rešitev naj bi iskali na mednarodni mirovni konferenci.

Sirija je dogovor pozdravila, sirska opozicijska nacionalna koalicija pa je sporočila, da se bo kakršnakoli politična rešitev konflikta morala začeti z Asadovim odstopom.