Pjongjang je danes sporočil, da je razveljavil vse dogovore o nenapadanju z južno sosedo in ji zagrozil z odgovorom vojske ob najmanjšem vdoru na svoje ozemlje.

Severna Koreja bi z jedrskim napadom sprožila lastno uničenje

Vojska je pripravljena na »totalno vojno«, je dejal danes severnokorejski vodja Kim Jong Un med obiskom blizu sporne morske meje z Južno Korejo. To je dejal med obiskom topovske enote, ki je novembra 2010 obstreljevala bližnji južnokorejski otok Yeonpyeong. Takrat so bili ubiti štirje ljudje, obstaja pa je tudi resna nevarnost izbruha konflikta med Korejama, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Južna Koreja je Pjongjangu danes že odgovorila, da bi z morebitnim jedrskim napadom sprožil svoje lastno uničenje. »Če bo Severna Koreja napadla z jedrskim orožjem bo režim Kim Jong Una izginil z zemeljskega obličja,« je dejal tiskovni predstavnik obrambnega ministrstva Kim Min Seok.

Južnokorejska predsednica Park Geun-Hye, ki je na tem položaju manj kot dva tedna, je v prvem odzivu opozorila, da so razmere postale »zelo resne«. Zatrdila je, da se bodo z vsako provokacijo severne sosede odločno soočili.

Grozijo z jedrskim napadom na ZDA in druge agresorje

Pjongjang je znan po svoji bojeviti retoriki do Južne Koreje in ZDA, vendar jo v zadnjih dneh stopnjuje, kar vzbuja skrbi, da bi lahko prišlo do incidenta širše razsežnosti glede na to, da obe Koreji za prihodnji teden napovedujeta pomembne vojaške vaje.

V odgovor na skupne južnokorejske-ameriške vojaške vaje je Pjongjang v torek zagrozil, da bo preklicala premirje, s katerim sta Koreji končali vojno med letoma 1950 in 1953. V četrtek pa je zagrozila še s preventivnim jedrskim napadom »na ZDA in druge agresorje«.

Nič več mirnega reševanja sporov

Severna Koreja »razveljavlja vse dogovore o nenapadanju z Južno Korejo,« pa je danes sporočil severnokorejski odbor za mirno ponovno združitev Korej nekaj ur po sprejemu sankcij v VS ZN. Glavni dogovor o nenapadanju sta državi, ki sta ločeni že več kot šest desetletij, podpisali leta 1991. V njem sta se zavezali k mirnemu reševanju sporov in preprečevanju naključnih vojaških spopadov.

Tako premirje kot dogovori o nenapadanju po napovedih Pjongjanga ne bodo več veljali od prihodnjega ponedeljka. Omenjeni odbor je ob tem danes še sporočil, da seznanja Seul, da so prekinili rdeči telefon, ki sta ga državi vzpostavili leta 1971. Pjongjang je to že večkrat storil, nazadnje leta 2010.

Odnosov ni več možno popraviti

Severnokorejski odbor za mirno ponovno združitev Korej je še obsodil zadnje sankcije VS ZN. Kot je poudaril, so dokaz, da si ZDA in njene lutke v Seulu želijo spopada.

»Odnosi med Korejama so šli tako daleč, da jih ni več mogoče popraviti. Na Korejskem polotoku vlada izjemno nevarna situacija, kjer lahko vsak hip izbruhne jedrska vojna,« je še opozoril odbor v sporočilu, ki ga je objavila severnokorejska tiskovna agencija KCNA. Dodali so, da bo severnokorejska vojska neusmiljeno odgovorila na vsak, tudi najmanjši vdor na svoje ozemlje s kopnega, morja ali iz zraka.

Severna Koreja ne bo z grožnjami pridobila nič

ZDA so se na grožnjo Severne Koreje z jedrskim napadom odzvale že v četrtek. Poudarile so, da so se »popolna sposobne« ubraniti morebitnega napada in da Severna Koreja ne bo pridobila nič z grožnjami in provokacijami.

Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton je od Severne Koreje danes zahtevala, da »namesto groženj na prvo mesto postavi blaginjo ljudi ter izbere konstruktivno pot, ki jo bo znova približala mednarodni skupnosti«. Kitajska, sicer glavna zaveznica Severne Koreje, je Pjongjang pozvala k »miru in zadržanosti«.

Kitajska pozvala k miru

Ashtonova je četrtkovo resolucijo VS ZN označila kot »jasen izraz enotnosti mednarodne skupnosti in njene odločenosti, da po vsem svetu ohrani režim neširjenja jedrskega orožja«.

Kitajska je zato danes pozvala »vse relevantne strani k miru in zadržanosti ter izogibanju vsem dejanjem, ki bi lahko še dodatno zaostrila napetosti«. Kot je v Pekingu še opozorila tiskovna predstavnica zunanjega ministrstva Hua Chunying, so trenutne razmere na Korejskem polotoku »izredno kompleksne in občutljive«, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Glede resolucije VS ZN je Hua ocenila, da je »uravnotežena«. »Kitajska je glede te zadeve objektivna in poštena in je v pogajanjih v VS ZN vedno igrala konstruktivno vlogo,« je zatrdila. Znova je tudi pozvala k obnovi šeststranskih pogajanj o severnokorejskem jedrskem programu, ki so v slepi ulici že vse od leta 2009.

Varnostni svet ZN je v četrtek soglasno potrdil novo resolucijo, s katero je zaostril sankcije proti Severni Koreji zaradi njenega tretjega jedrskega poskusa, ki ga je izvedla 12. februarja. Resolucijo je podprla tudi zaveznica Pjongjanga Kitajska. VS ZN je uvedel sankcije proti dvema podjetjema, Akademiji naravoslovnih znanosti ter trem visokim posameznikom, ki sodelujejo pri razvoju oborožitve.