Kot trdijo v Pjongjangu, obtožbe iz resolucije temeljijo na izmišljenih pričevanjih ljudi, ki so pobegnili iz Severne Koreje, in obrekovanju države. Potrditev resolucije je velika politična provokacija s strani ZDA, zaradi katere »se ne morejo več zadrževati pred izvedbo novega jedrskega poskusa«, so sporočili z zunanjega ministrstva.

Hude in dolgotrajne kršitve človekovih pravic

Na ameriškem State Departmentu so se na napoved že odzvali z besedami, da je zelo »neposrečeno groziti s tovrstno dejavnostjo v odgovor na legitimno osredotočanje mednarodne skupnosti na stanje človekovih pravic v Severni Koreji«, poroča britanski BBC.

Resolucijo, ki ugotavlja hude in dolgotrajne kršitve človekovih pravic v državi, je v torek pristojni odbor ZN sprejel z glasovi podpore 111 držav, med njimi tudi Slovenije, medtem ko jih je proti glasovalo 19, vzdržanih pa je bilo 55.

Resolucija temelji na poročilu posebne preiskovalne komisije ZN, ki je ugotovila, da je stanje človekovih pravic v Severni Koreji glede trajanja, intenzivnosti in grozljivosti tako slabo, da ga ni mogoče primerjati z nobenim drugim po svetu.

Zanikali obstoj taborišč

Predstavnik Pjongjanga je že po objavi poročila minuli mesec na enem redkih odprtih brifingih zanikal obstoj zaporniških taborišč in trdil, da gre zgolj za priporne centre.

Kljub resoluciji velja le za malo verjetno, da bo Varnostni svet ZN Severno Korejo dejansko napotil pred ICC, saj sta v njem tudi Kitajska in Rusija, ki sta glasovali proti resoluciji.

Severna Koreja je doslej jedrske poskuse izvedla v letih 2006, 2009 in 2013.