Odločitev je padla hkrati z napovedjo, da se bo v prihodnjih dneh sestal državni vrh, ki bo razpravljal o »pomembni zadevi« in naredil »drastičen preobrat«.

Prekinitev vojaške vroče linije je visoki častnik severnokorejske vojske sporočil svojemu južnokorejskemu kolegu, tik preden je bila povezava dejansko prekinjena, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

»V situaciji, ko lahko vojna izbruhne vsak trenutek, ni potrebe po ohranjanju vojaških komunikacij med severom in jugom,« je izjavo častnika povzela severnokorejska tiskovna agencija KCNA.

Pred nekaj tedni je Pjongjang prekinil tudi vročo linijo med Rdečima križema, ki je služila za komunikacijo med vladama, saj državi nimata diplomatskih odnosov.

Prekinitev komunikacijske zveze med vojskama je zadnji v vrsti ukrepov in groženj iz Pjongjanga, ki so močno zaostrili napetosti na Korejskem polotoku po severnokorejski izstrelitvi rakete dolgega dosega decembra lani in jedrskem poskusu minuli mesec.

Kljub njeni ostri retoriki le malo ljudi dejansko verjame, da bi Severna Koreja dejansko tvegala in napadla svojo južno sosedo.

Južnokorejska predsednica naj »pazi, kaj govori«

Severna Koreja je novo predsednico svoje južne sosede Park Geun-hye danes opozorila, naj pazi, kaj govori. Prva predsednica Južne Koreje je tretjo obletnico potopa južnokorejske vojaške ladje, v katerem je umrlo 46 mornarjev, obeležila s pozivom severni sosedi, naj opusti svoje jedrske ambicije in raje reši svoje stradajoče ljudstvo.

Seul namreč za incident pred tremi leti krivi Pjongjang, ta pa odgovornost zavrača. Predstavnik severnokorejskega odbora za miroljubno združitev Koreje je po poročanju KCNA na njene besede odgovoril, da naj predsednica raje »pazi, kaj govori«.

Severna Koreja svojega sovraštva do aktualne predsednice ne skriva. So pa se iz Pjongjanga večkrat slišali tudi verbalni napadi na njenega predhodnika, Lee Myung-baka.