Pjongjang je že v sredo prelete ameriških letal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP označil za »neopravičljivo provokacijo«.

V Pentagonu so potrdili, da so bombniki, ki so vzleteli z letalske baze na Guamu, v okviru vojaških vaj preleteli Južno Korejo.

Razmere na Korejskem polotoku so po severnokorejskem jedrskem poskusu februarja letos izredno napete. Severna Koreja je v odgovor na zaostritev sankcij proti njej, ki jih je sprejel Varnostni svet Združenih narodov, in na vojaške vaje v Južni Koreji preklicala pogodbo o prekinitvi spopadov iz leta 1953, s katero se je končala korejska vojna.

V Severni Koreji v teh dneh prav tako potekajo vojaške vaje. V okviru teh so danes v Severni Koreji razglasili alarm pred zračnimi napadi, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

ZN bo preiskoval kršitve človekovih pravic v Severni Koreji

Združeni narodi so prvič ustanovili preiskovalno komisijo za kršitve človekovih pravic v Severni Koreji. 47 članic Sveta ZN za človekove pravice je danes v Ženevi soglasno sprejelo resolucijo o ustanovitvi te komisije, ki bo delovala leto dni, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Resolucijo sta vložili Japonska in Evropska unija, v njej pa so članice od Pjongjanga zahtevale brezpogojno sodelovanje s preiskovalno komisijo, kot tudi, da ji omogoči svobodne obiske v državi.

Pred sprejemom resolucije je sicer severnokorejski veleposlanik pri ZN Pjong Se So kategorično zavrnil trditve o kršitvah človekovih pravic v njegovi državi. "Kršitve, ki so omenjene v resoluciji, nimajo nič s Severno Korejo. Naši državljani so srečni, da živijo v najboljšem sistemu na svetu," je dejal.

Tričlanska komisija

Komisija bo tričlanska. V njej bo posebni poročevalec za Severno Korejo, še dva člana pa bo imenoval predsednik Sveta ZN za človekove pravice, Poljak Remigiusz Henczel.

Komisija bo preiskovala "sistematične, razširjene in hude kršitve človekovih pravic, da bi zagotovili polno odgovornost, še posebej glede kršitev, ki bi lahko prerasle v zločine proti človečnosti".

Komisija bo preiskovala "kršitve pravice do hrane, kršitve v delovnih taboriščih, mučenje in nečloveško ravnanje, samovoljno zapiranje, diskriminacijo, kršitve svobode izražanja, pravice do življenja in do svobode gibanja, prisilna izginotja, vključno z ugrabitvami tujcev".

Pillayeva že januarja pozvala k preiskavi

Visoka komisarka ZN za človekove pravice Navi Pillay je sicer že januarja ZN pozvala k preiskavi kršitev človekovih pravic v Severni Koreji, ki bi povečala pritisk na to državo. Takrat je opozorila, da v severnokorejskih taboriščih, v katerih je po ocenah zaprtih približno 200.000 ljudi, morebiti prihaja do zločinov proti človečnosti.

Po njenih besedah v taboriščih prihaja do "znatnih kršitev človekovih pravic, med katerimi so tudi mučenje ter druge oblike krutega in nehumanega ravnanja z zaporniki, kot so usmrtitve, posilstva in prisilno delo, ki bi jih lahko označili za zločine proti človečnosti".