»Tretji jedrski poskus je bil uspešno izveden,« je poročala severnokorejska tiskovna agencija KCNA. »Jedrski poskus je bil opravljen v okviru ukrepov za zaščito naše nacionalne varnosti in suverenosti proti brezobzirni sovražnosti ZDA, ki kršijo našo pravico do miroljubnih izstrelitev satelitov,« dodaja agencija.

Severna Koreja je svoj najmočnejši jedrski poskus potrdila slabe tri ure po tistem, ko so seizmološke naprave zaznale nenavaden potresni sunek na območju ob kitajski meji, kjer se nahaja severnokorejska lokacija za jedrske poskuse Punggye-ri.

Poskus naj bi imel moč med šestimi in sedmimi kilotonami, kar je precej več kot pri prvih dveh testih leta 2006 in 2009. Za primerjavo, prva atomska bomba, ki so jo ZDA odvrgle na Hirošimo, je imela moč 15 kiloton. Za zdaj ni znano, ali je Severna Koreja pri današnjem poskusu uporabila uran.

Merilne naprave ameriškega geološkega urada so poskus zaznale kot potres z magnitudo 4,9, poročajo tuje tiskovne agencije.

Analitiki menijo, da je bil čas izvedbe poskusa natančno izbran, da bi pritegnil čim več pozornosti, izveden pa je bil tik pred govorom ameriškega predsednika Baracka Obame o položaju v državi ob začetku drugega mandata.

Severna Koreja ZDA vnaprej opozorila, da bo izvedla jedrski test

Tiskovna predstavnica ameriškega State Departmenta Victoria Nuland je potrdila, da je Severna Koreja ZDA o današnjem jedrskem poskusu obvestila, še preden ga je izvedla. Obenem so v Washingtonu ocenili, da so dodatne sankcije Varnostnega sveta ZN proti Severni Koreji le ena od možnosti, da se to državo prisili v spremembo smeri.

Nulandova je povedala, da je Pjongjang o nameravani testni eksploziji jedrske bombe State Department obvestil prek običajnih diplomatskih kanalov. ZDA in Severna Koreja sicer nimata diplomatskih odnosov, tako da ti potekajo ob posredovanju Švedske.

Nulandova o podrobnostih ni želela govoriti in je dejala le, da so bili seznanjeni pred samim dogodkom ter da so ponovno izrazili odločno nasprotovanje jedrskemu poskusu.

Varnostni svet ZN je danes soglasno ostro obsodil že tretji jedrski poskus Severne Koreje in v izjavi opozoril, da gre za grobo kršitev resolucij ZN. Varnostni svet je nemudoma začel tudi pogovore o ustreznih ukrepih kot odgovoru na to kršitev.

Nulandova je glede tega dejala, da je nov krog sankcij proti Severni Koreji le ena od možnosti za krepitev pritiska na to državo. Možnosti obstajajo tudi glede dostopa Severne Koreje do mednarodnih finančnih virov.

Severna Koreja po jedrskem poskusu grozi

Severna Koreja je opozorila, da je bil današnji jedrski poskus zgolj prvi korak, in posvarila pred odločnejšimi dejanji, če bo mednarodna skupnost proti njej uvedla strožje sankcije.

"Zadnji jedrski poskus je bil zgolj prvo dejanje, s katerim smo izkazali največjo mero samoobvladanja," je sporočilo severnokorejsko zunanje ministrstvo.

"Če bodo ZDA še dodatno zapletale razmere z nadaljevanjem sovražnosti, ne bomo imeli druge izbire, kot sprejeti še močnejši drugi ali tretji krog ukrepov," je dodalo ministrstvo brez dodatnih pojasnil, povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Južnokorejska obveščevalna služba je le nekaj ur pred tem opozorila, da bi Pjongjang lahko v prihodnjih dneh ali tednih izvedel še en jedrski poskus ali izstrelitev balistične rakete.

Severna Koreja je zatrdila, da je bil današnji jedrski poskus uperjen neposredno v ZDA. Pjongjang obtožuje Washington, da je odgovoren za globalno obsodbo severnokorejskega jedrskega programa in uvedbo sankcij proti državi v Združenih narodih.

Severnokorejsko zunanje ministrstvo je v sporočilu še opozorilo, da bi kakršnikoli ukrepi, na primer inšpekcije ladij ali pomorska blokada, pomenili "vojno napoved" in sprožili "neusmiljene povračilne ukrepe".

Varnostni svet ZN se bo danes sestal na nujni seji, na kateri bo za zaprtimi vrati razpravljal o severnokorejskem jedrskem poskusu.

Severna Koreja je danes izvedla svoj tretji podzemni jedrski poskus, ki je bil najmočnejši doslej. Po ocenah naj bi imel moč med šestimi in sedmimi kilotonami, kar je precej več kot pri prvih dveh testih leta 2006 in 2009. Detonacija je povzročila potresni sunek z magnitudo 4,9.

Mednarodna skupnost obsodila dejanje: ''Groba kršitev resolucij''

Mednarodna skupnost je ostro obsodila jedrski poskus, ki ga je danes izvedla Severna Koreja. Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je izjavil, da je bil test "jasna in groba kršitev resolucij Varnostnega sveta ZN". Ta organ svetovne organizacije se bo zaradi poskusa danes sestal na nujni seji za zaprtimi vrati.

Ban Ki Moon je izrazil obžalovanje, ker je Pjongjang kljuboval "močnim in enoglasnim pozivom mednarodne skupnosti, naj se vzdrži dodatnih provokativnih ukrepov". Zaskrbljen je zaradi "negativnih vplivov tega globoko destabilizirajočega dejanja na stabilnost regije kot tudi na globalna prizadevanja proti širjenju jedrskega orožja".

Obama: Samo zaradi poskusa niste bolj varni

Ameriški predsednik Barack Obama je v odzivu poudaril, da Severna Koreja zaradi jedrskega poskusa ne bo bolj varna, zavzel pa se je tudi za hiter in verodostojen odziv mednarodne skupnostni na dejanje Pjongjanga.

Japonski premier Šinzo Abe je obsodil severnokorejski jedrski poskus, ki je po njegovih besedah v nasprotju z resolucijami ZN. "Test krši vrsto resolucij Varnostnega sveta ZN. Ostro bomo protestirali," je v parlamentu napovedal Abe.

Kitajska, edina prava zaveznica Severne Koreje, je izrazila ostro nasprotovanje jedrskemu poskusu v Severni Koreji, ki ga je izvedla "kljub vsesplošnemu nasprotovanju mednarodne skupnosti". "Odločno pozivamo Severno Korejo, naj spoštuje svoje zaveze glede jedrske razorožitve in ne sprejema ukrepov, ki bi lahko poslabšali razmere," so sporočili z zunanje ministrstva v Pekingu.

Analitiki sicer menijo, da je malo verjetno, da bi Peking kaznoval režim v Pjongjangu, čeprav so kitajski državni mediji opozarjali Severno Korejo, da bo plačala visoko ceno, če bo izvedla test.

Obsodbe Irana, Rusije, Nemčije

Tudi Rusija je obsodila jedrski poskus, s katerim je Severna Koreja kršila vrsto resolucij Varnostnega sveta ZN. Pristojne oblasti so tudi sporočile, da zaradi testa ni ogroženo zdravje prebivalcev ruskega Daljnega vzhoda.

Nemški zunanji minister Guido Westerwelle je obsodil jedrski poskus in se zavzel za nove sankcije proti Severni Koreji.

Jedrski poskus je obsodil tudi Iran, ki meni, da nobena država ne bi smela posedovati jedrskega orožja. "Moramo priti do točke, ko nobena država ne bo imela jedrskega orožja in ko bo uničeno vse jedrsko orožje in orožje za množično uničevanje. Istočasno pa bi morale imeti vse države pravico do miroljubne uporabe jedrske energije," je izjavil tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Ramin Mehmanparast.

Obsodbam se pridružuje tudi Evropska unija, ki se je zavzela za odločen in enoten odgovor mednarodne skupnosti na severnokorejsko kljubovanje.

Veleposlaniki zveze Nato so obsodili "neodgovorno dejanje" Severne Koreje, ki po njihovem mnenju predstavlja grožnjo mednarodnemu in regionalnemu miru, varnosti in stabilnosti.

Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) je sporočila, da je bil severnokorejski jedrski test obžalovanja vreden in je predstavljal "očitno kršitev resolucij Varnostnega sveta ZN". Generalni direktor agencije Jukija Amano je Pjongjang pozval, naj spoštuje vse resolucije VS ZN in IAEA.

Varnostni svet ZN ostro obsodil severnokorejski jedrski poskus

Varnostni svet Združenih narodov je ostro obsodil današnji severnokorejski jedrski poskus. Hkrati je 15-članic Varnostnega sveta napovedalo, da bodo takoj začele z oblikovanjem novih sankcij proti Pjongjangu, poročajo tuje tiskovne agencije.

Današnji podzemni jedrski poskus, ki ga je izvedla Severna Koreja, "je jasna grožnja mednarodnemu miru in varnosti", piše v izjavi najmočnejšega organa svetovne organizacije, ki jo je prebral predsedujoči Varnostnemu svetu, južnokorejski zunanji minister Kum Sung Hwan. Je tudi grožnja Korejskemu polotoku in Severovzhodni Aziji, je dodal.

Pojasnil je še, da so bili na današnji nujni seji, ki je potekala za zaprtimi vrati, enotni in da je izjavo podprla tudi Kitajska. Napovedal je tudi, da bodo takoj začeli s pogovori za oblikovanje "ustreznih ukrepov" proti Severni Koreji.