Obe državi sta se ta mesec načelno dogovorili o ponovnem zagonu Kaesonga, pogovori minuli teden o njegovem načinu delovanja pa nato niso prinesli rezultatov. Seul zahteva ukrepe, ki bi v prihodnje preprečili enostransko zaprtje kompleks, Pjongjang pa to zavrača, čeprav si prav tako želi čim prejšnjega začetka obratovanja, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Leta 2004 odprt industrijski kompleks leži približno deset kilometrov severno od skupne meje, v njem pa kakih 53.000 severnokorejskih delavcev dela za okoli 120 južnokorejskih podjetij. Do njegovega zaprtja je prišlo aprila v luči zaostritve krize na Korejskem polotoku po februarskem jedrskem poskusu Severne Koreje in posledični uvedbi novih sankcij ZN proti njej.

Državi sta na ločenih pogovorih v zadnjem času odprli tudi nekatere druge teme. Pjongjang je tako minuli teden predlagal nove pogovore glede srečanja na sto tisoče družinskih članov, ki so bili ločeni v času vojne med državama, ter zagon formalnih pogovorov o obnovi programa čezmejnih turističnih izletov na severnokorejsko goro Kumgang.

Predlog pa je dan kasneje umaknil, potem ko je Seul sprejel le ponudbo pogovorov o srečanju družin, pogovorov o Kumgangu pa ne. Severna Koreja je nato v soboto posvarila, da bo usoda Kaesonga vplivala na celotne odnose med državama, piše francoska tiskovna agencija AFP.