Sodišče je Šešlju 4. julija ponudilo, da na izrek sodbe počaka na prostosti pod pogojem, da se bo pisno zavezal pravilom, ki jih je zahtevala srbska vlada, da bi lahko dala zagotovila zanj med hišnim priporom v Srbiji.

Sodišče je od Šešlja zahtevalo, da pisno pristane na hišni pripor, odvzem potnega lista, policijsko spremstvo pri morebitnem obisku zdravnika, prepoved stikov s pričami in žrtvami ter prepoved obravnave svojega primera v javnosti, poroča srbska tiskovna agencija Beta. Šešelj je vse zahteve zavrnil, pripravljen je bil samo spoštovati pogoj, da ne bo zapustil ozemlja Srbije.

Sodišče je Šešlju ponudilo začasno izpustitev na prostost, potem ko je novi član sodnega senata, senegalski sodnik Mandiaye Niang, sodišče obvestil, da še ne more sodelovati pri odločanju o zadevi, ker za njeno preučitev potrebuje več kot pol leta, kolikor so mu dali na voljo. Novega sodnika so imenovali, potem ko so septembra lani na zahtevo Šešlja zaradi pristranskosti iz sojenja izločili sodnika Frederika Harhoffa.

Šešelj je od 24. februarja 2003 v priporu v Scheveningnu, ko se je prostovoljno predal ob objavi obtožnice, ki ga bremeni za vojne zločine in zločine proti človečnosti nad Hrvati in Bošnjaki na Hrvaškem, v BiH in Vojvodini med letoma 1991 in 1993.

Sojenje v Haagu se je začelo leta 2007. Tožilstvo je konec leta 2010 končalo z dokaznim postopkom, Šešelj, ki se je izrekel za nedolžnega in se brani sam, pa ni želel izvesti dokaznega postopka.