"Kot zunanji opazovalec italijanske scene v izidu volitev težko preberem takšno sporočilo, saj stranka, ki je dobila največ glasov, še zdaleč ni protievropska," je dejal Dijsselbloem in pri tem posvaril tudi pred projiciranjem sklepov o eni državi na celotno območje evra.

O Italiji evroskupina po Nizozemčevih besedah danes ni razpravljala, temveč je italijanski minister kolege le obvestil o razmerah v državi po volitvah, saj vse močno zanima, kaj se dogaja v tretjem največjem gospodarstvu v območju evra.

"Novice iz Italije pozorno spremljamo. Očitno je, da daje izid kompleksno sliko, a odgovornost za to, da to uredijo, je v rokah italijanskih političnih strank in tam naj tudi ostane," je poudaril Dijsselbloem ter izrazil prepričanje, da bo kakršna koli italijanska vlada spoštovala zaveze Italije in območja evra kot celote.

Volitve v Italiji niso prinesle izrazitega zmagovalca, kar otežuje sestavo nove vlade in krepi politično nestabilnost države, s tem pa tudi nestabilnost celotnega območja evra.

Problematično pa ni le to, da volitve niso prinesle izrazitega zmagovalca, temveč predvsem to, da sta več kot polovico glasov pobrala evroskeptični komik Beppe Grillo in vsesplošno sporni Silvio Berlusconi.

Ljubljenec Bruslja in krojač reform v Italiji, vodja tehnične vlade Mario Monti pa je veliki poraženec volitev, kar sproža niz vprašanj o ustreznosti evropske politike ihtavega zategovanja pasu.