»Naša odločitev, da trenutnega predstavnika ameriške obveščevalne službe prosimo, da zapusti Nemčijo, je pravilna, nujna poteza in primeren odziv na prelomljeno zaupanje,“ je danes na tiskovni konferenci povedal Steinmeier. Povedal je tudi, da državi potrebujeta odnos, ki temelji na zaupanju, močno čezatlantsko partnerstvo pa je po njegovem mnenju pomembno tudi zaradi mednarodnih kriz.

Konec tedna se zato namerava med srečanjem na Dunaju pogovoriti z ameriškim zunanjim ministrom Johnom Kerryjem, da bi državi obudili medsebojne odnose, ki bi temeljili na iskrenosti.

Nemški pravosodni minister Heiko Maas je za časnik Passauer Neuen Presse medtem dejal: »Od Washingtona potrebujemo zavezujoča zagotovila, da je takih praks enkrat za vselej konec.«

Kot danes piše nemški dnevnik Bild, so pristojne nemške oblasti ukazale obveščevalni službi, naj do nadaljnjega zmanjša sodelovanje z Američani na minimum. To se sicer ne nanaša na področja v jasnem interesu Nemčije, kot so varnost nemških vojakov v Afganistanu ali teroristične grožnje.

Nemčija ZDA svari tudi z gospodarskim pritiskom

Nemška zbornica za trgovino in industrijo je opozorila, da bi se zaradi vohunskih škandalov lahko zmanjšalo število nemških investicij v ZDA. Kot je za časnik Neue Osnarücker Zeitung pojasnil glavni ekonomist za trgovanje s tujino v zbornici Volker Treier, bi se lahko zaradi škandala zmanjšalo zaupanje v poslovnih odnosih med Nemčijo in ZDA, še poroča dpa.

Berlin se je za izgon vodje ameriških obveščevalcev odločil zaradi zadnjih dveh primerov vohunjenja s strani ZDA, prav tako pa se še ni pozabilo incidenta, ko je bila med predstavniki držav, katerim je prisluškovala ameriška agencija NSA, tudi nemška kanclerka Angela Merkel.

Pri odločitvi za večji diplomatski pritisk na ZDA in govoru o medsebojnem spoštovanju ter zaupanju pa bi lahko vlogo igrala dolgoletna želja Nemčije, da bi se pridružila tako imenovanemu paktu petih oči. Slednji vključuje ZDA, Kanado, Veliko Britanijo, Avstralijo in Novo Zelandijo, ki si medsebojno delijo podatke pridobljene z vohunjenjem, hkrati pa se države članice vzdržujejo medsebojnega vohunjenja.