Na ulicah več tisoč protestnikov

Več tisoč protestnikov se je zbralo pred institucijami vladnih organov v Sarajevu, pridružili so se jim predstavniki sindikatov, pa tudi taksisti, ki so blokirali dostop do poslopja, kjer sta med drugim parlament in vlada, tako da v središču mesta vlada prometni kaos, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina. Po ocenah se je zbralo okoli 10.000 ljudi. Medtem so prostori institucij prazni, saj uslužbenci pravijo, da mesto ni varno.

Protestniki so izpostavili zahteve po trajni rešitvi težave z izdajanjem enotnih matičnih številk ter navedli še vrsto zahtev. Pridružili so se jim študenti, brezposelni, upokojenci in aktivisti nevladnih organizacij. Prav tako so solidarnost protestniki izkazali tudi v drugih mestih po državi, med drugim v Mostarju, kjer zahtevajo tudi spremembo oblasti do državljanov ter normalizacijo stanja v mestu. Zbrali so se pred mestno hišo. Med protestniki je bilo tudi nekaj mater z vozički. O protestih poročajo tudi iz drugih mest, med drugim iz Banja Luke in Tuzle.

»Oblastem v BiH in mednarodni skupnosti želimo povedati, da ne popuščamo od zahtev za spoštovanje pravice otrok, ki jih je ogrozila domača politika, ki razpravlja o 13-mestni matični številki, ki je za vsakega človeka izdana celo v času vojne,« je opozoril protestnik.

Kot je dejal predsednik Helsinškega komiteja v BiH Srđan Dizdarević, so se pred poslopjem institucij BiH zbrali državljani, ki se ne bojijo več in ki se borijo za svoje človekove pravice. »To je glas proti neodgovornim oblastem in ne gre za nobeno drugo sporočilo, kot za željo, da oblasti začnejo delati,« je dejal.

Bomba za odhod protestnikov?

Popoldne je policija prejela obvestilo, da je v tržnem centru Alta, ki se nahaja nasproti poslopja institucij BiH, podtaknjena bomba. V centru poteka evakuacija, nekateri protestniki pa menijo, da želijo s tem doseči odhod protestnikov.

V čem tiči težava

Proteste v Sarajevu so pred tednom dni začeli starši zaradi političnih prerekanj glede enotne matične številke državljanov, zaradi katerih vsi otroci, rojeni po 12. februarju 2013, ne dobijo te številke, s tem pa tudi ne možnosti, da bi dobili osebne dokumente.

Povod za proteste je bil primer trimesečne Belmine Ibrišević, ki zaradi tega ni mogla na nujno zdravljenje v tujino, saj ni dobila potnega lista. Staršem so se nato na protestih pridružili študenti v organizaciji nevladne skupine »Študentski parlament«, ki opozarjajo na težak položaj študentov.

Zaplet je nastal, ker je z razsodbo ustavnega sodišča BiH 12. februarja letos prenehal veljati sedanji zakon o enotni matični številki v BiH, poslanci pa se niso uspeli dogovoriti za nov zakon oziroma registracijska območja. Republika srbska namreč vztraja, da bi morala biti registracijska območja za izdajo te številke strogo ločena po etničnih merilih. Bošnjaki temu nasprotujejo, saj bi na ta način še naprej spodbujali ločevanje po narodnosti.

Upravni odbor Sveta za uresničevanju miru v BiH (PIC) je na današnjem izrednem sestanku ocenil, da morajo vprašanje enotne matične številke rešiti oblasti BiH, da je to torej njihova odgovornost, še posebej sedaj, ko to množično zahtevajo ljudje.