Swartz je bil obtožen vdora v računalniški sistem ameriške zasebne raziskovalne univerze Massachusetts Institute of Technology (MIT), iz katerega naj bi med letoma 2010 in 2011 prekopiral več milijonov plačljivih akademskih člankov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Swartz naj bi dejanje izvedel preprosto tako, da je vdrl v nek kabinet na fakulteti in potem preko lokalnega omrežja prekopiral skoraj štiri milijone člankov, ki jih je imel namen brezplačno objaviti na internetu.

Računalniškega aktivista, ki je že pri štirinajstih sodeloval pri zasnovi protokola RSS, kasneje pa je pomagal ustanoviti priljubljeno spletno stran Reddit, so prejšnji teden našli obešenega v njegovem stanovanju v New Yorku.

Aprila letos bi se moral pred sodiščem zagovarjati pred obtožbami, zaradi katerih mu je grozilo do 35 let zapora in denarna kazen v višini enega milijona dolarjev.

"Swartzu je grozila hujša kazen, kot velja za morilce, trgovce z belim blagom ali pa bančne roparje," meni Ian Millhiser s fundacije Center for American Progress Action Fund.

"Karkoli si že mislimo o njegovih dejanjih, ki so najbrž res bila nelegalna in bi verjetno tudi še naprej morala ostati nelegalna, pa je težko upravičiti, da je sodni sistem z njim ravnal huje kot z nevarnim kriminalcem, ki v jezi ubije lastnega brata."

Marcia Hofmann iz združenja Electronic Frontier Foundation pa je pozvala, da bi ZDA morale spremeniti "izjemno kruto" zakonodajo s področja računalniške kriminalitete.

"Vlada Aarona ne bi smela preganjati zaradi vdora v omrežje univerze MIT in kopiranja akademskega materiala. Vendar pa je nekaj izjemno problematičnih elementov zakonodaje omogočilo ravno to," je zapisala Hofmannova.

Swartzova tragedija je po njenih besedah osvetlila nekaj temeljnih napak v ameriški zakonodaji, ki z "nejasnim jezikom, širokimi opredelitvami pojmov in strogimi kaznimi" daje preveč moči preveč vnetim tožilcem.

Swartzovi zagovorniki so med drugim obtožili tudi ameriško ministrstvo za pravosodje, in sicer da je "neusmiljeno do vseh drugih razen bankirjev na Wall Streetu".

Vendar pa nekateri pravni strokovnjaki menijo, da vlada ni prekoračila svojih pristojnosti. Profesor na pravni fakulteti George Washington University Law School in strokovnjak za računalniško kriminaliteto Orin Kerr je prepričan, da so bile obtožbe proti Swartzu osnovane na ustreznem branju zakonodaje.

"Nobena od obtožb ne izvira iz agresivnega branja zakonodaje ali očitne prekoračitve pristojni s strani tožilstva," meni Kerr.

V ZDA med tem kroži več peticij za reformo že skoraj 30 let stare računalniške zakonodaje. Ena med njimi, k jo je zaenkrat podpisalo 21.000 ljudi, si prizadeva tudi, da bi Swartzu ameriška vlada dodelila "posmrtno pomilostitev".