97 milijard informacij v enem mesecu

NSA je orodje razvila za beleženje in analizo izvora informacij, ki jih prestreza z računalniških in telefonskih omrežij. Guardian, ki v teh dneh objavlja številne članke o ameriških sistemih informacijskega nadzora, je zdaj objavil tudi zgodbo o »Boundless Informantu«. Gre za orodje, ki vsebuje podrobnosti, pa tudi zemljevide, na katerih se vidi, od kod prihajajo informacije. Osredotoča se na štetje in urejanje metapodatkov, malo manj pa na same vsebine elektronskih pošt ali sporočil.

Dokumenti, označeni kot strogo zaupni, so pokazali, da NSA zbere okoli tri milijarde podatkov z ameriških računalniških omrežij v marcu 2013, z računalniških omrežij vsega sveta pa je v tem mesecu zbrala kar 97 milijard informacij. »Uporabniki s pomočjo orodja izberejo državo na zemljevidu, takoj lahko vidijo količino metapodatkov in izberejo podatke o informacijah, zbranih proti tej državi,« poroča Guardian.

Največ zbranih informacij prihaja iz Irana

Država, od koder so zbrali največjo količino podatkov, je Iran – marca 2013 so od tam zbrali kar 14 milijard informacij. S 13,5 milijarde sledi Pakistan, z 12,7 pa Jordanija, ena ameriških največjih arabskih zaveznic. Na četrtem mestu je Egipt (7,6 milijarde), na petem pa Indija (6,3 milijarde).

Spomnimo, vrh ameriške politike se je znašel v središču škandala po objavi informacij o razdelanih sistemih zbiranja podatkov s telefonskih računov in družbenih omrežij. V petek je o tem spregovoril tudi ameriški predsednik Barack Obama. Dan pred tem so ameriške oblasti sporočile, da se ves ta nadzor izvaja zgolj s ciljem preprečevanja terorizma.