Pisalo se je leto 2007, ko so občinstva na platnih v kinih gledala film Elitni vod, v katerem brazilske specialne enote (BOPE) pred obiskom papeža »čistijo« favele Ria de Janeira. Isto leto so si Brazilci skočili v objem, ko jih je svetovna nogometna zveza Fifa izbrala za naslednje gostitelje svetovnega prvenstva. Na ulicah São Paula, Ria de Janeira in drugih mest so ritem sambe in tedanjo evforijo zamenjala socialna trenja, gnev nad visokimi stroški prireditve prvenstva in strah, da ne bo vse nared ob pravem času. Brazilija je v sedmih letih postala veliko gradbišče, dokončane niso ceste, letališča, niti vsi stadioni, slika favel pa se od tiste iz filma ni bistveno spremenila.

Gradbeniki razdelili 70 milijonov evrov podkupnin

Program »pacifikacije« favel, katerega cilj je iz krempljev mamilarskih kartelov iztrgati nekatera ozemlja, poteka na vsaj 12 različnih koncih Brazilije. Zagotovil naj bi večjo varnost za več kot pol milijona tujih obiskovalcev svetovnega prvenstva, po celotni Braziliji pa je sprožil val protestov, katerih rdeča nit so neizpolnjene obljube vlade, čezmerno zapravljanje in korupcija. Čeprav pričakuje brazilska turistična organizacija od prvenstva približno osem milijard evrov prihodkov, je le še 34 odstotkov Brazilcev prepričanih, da bo prvenstvo prineslo gospodarske koristi.

Osrednjo vlogo v tej zgodbi igra brazilska politika, ki naj bi močno prispevala k 40 milijard evrov vrednemu »korupcijskem trgu«. Gradbeni konglomerat Andrade Gutierrez je pred lokalnimi volitvami leta 2008 za kampanje prispeval dobrih 50.000 evrov. Leta 2012, ko je bilo znanih že vseh 12 mest, kjer bodo stali stadioni, pa je razdelil med veljake več kot 27 milijonov evrov ali 540-krat več. Dejstvo, da podjetje sodeluje v kar četrtini vseh gradbenih projektov, povezanih s svetovnim prvenstvom, verjetno ni naključje. Preostali trije veliki gradbinci Queiroz Galvão, OAS in Camargo Correa naj bi politike podmazali z dodatnimi 40 milijoni evrov. Zato ne preseneča, da v Braziliji poteka nekaj ducatov preiskav o trošenju državnih sredstev. Prebivalcem medtem ne ostane drugega kot protesti. Resda so dobili nove stadione, a ti ne bodo izboljšali kakovosti življenja. Mnogi so pričakovali nove ceste, letališča in boljše mobilno omrežje, a je bila dokončana le tretjina infrastrukturnih projektov.

Fifa največji dobičkar

Prav zastarelo mobilno omrežje skrbi predvsem spletna podjetja, ki si želijo odrezati večji del oglaševalskega kolača kot leta 2010, ko je znašal 20 odstotkov. Strokovnjaki ob vse bolj priljubljeni funkciji »video na zahtevo« pričakujejo največje občinstvo doslej in več kot milijardo gledalcev finala, kar je 300 milijonov več kot leta 2010. Ta napoved se opira tudi na rast uporabe pametnih telefonov, s katerimi je bilo med prvenstvom leta 2010 opravljenih 18 odstotkov z nogometom povezanih iskanj na spletu, med eno letošnjih tekem lige prvakov pa kar 63 odstotkov. Brazilskemu mobilnemu omrežju grozi, da pritiska množic ne bo vzdržalo. Za nameček so Brazilci opremili z brezžično povezavo le približno polovico tri milijarde evrov vrednih stadionov, zaradi česar je Fifa, ki je močno odvisna od zadovoljstva sponzorjev, že nekaj mesecev na trnih.

Fifa je v prvih treh letih cikla, katerega krona je svetovno prvenstvo, samo od trženja televizijskih pravic prejela že 1,25 milijarde evrov. Velika šesterica sponzorjev, Adidas, Coca-Cola, Emirates, Hyundai, Sony in Visa, bo v štirih letih na švicarske račune nogometne zveze nakazala skupno 520 milijonov evrov. Osem sponzorjev »iz drugega plana« dodatnih 384 milijonov evrov, brazilski sponzorji pa še dobrih 100 milijonov evrov. Fifa bo v štirih letih tako ustvarila približno tri milijarde evrov prihodkov.

Čeprav si bo nacionalna zveza svetovnega prvaka prislužila rekordno nagrado, bo ta dosegla manj kot odstotek prihodkov Fife. Znašala bo okoli 26 milijonov evrov, med preostalih 31 držav, uvrščenih na svetovno prvenstvo, bo Fifa razdelila še 237 milijonov evrov, pri čemer je vsaka država za uvrstitev in priprave na prvenstvo že prejela dober milijon evrov. Klubom je za zavarovanje zvezd pripadlo okoli 50 milijonov evrov. Skupno bo Fifa za svetovno prvenstvo namenila okoli 1,5 milijarde evrov, kar je po mnenju nekaterih brazilskih politikov občutno premalo.

Fifa v vrtincu škandala

Poleg kritik iz Brazilije se Fifa v zadnjih tednih ukvarja tudi z lastnim škandalom. Katarci, ki so bili izbrani za gostitelje svetovnega nogometnega prvenstva leta 2022, naj bi si zagotovili glasove s podkupovanjem – med uradnike Fife naj bi razdelili okoli štiri milijone evrov. Podrobno preiskavo obtožb zahtevajo vsi največji sponzorji z izjemo letalskega prevoznika Emirates. Etična komisija Fife je na zaslišanje poklicala tudi legendo nemškega nogometa Franza Beckenbauerja, ki je leta 2011 kot del nemške poslovne delegacije obiskal Katar. A Beckenbauer se vabilu ni odzval, saj naj ne bi razumel v angleščini spisanih vprašanj. Prvi mož Fife Sepp Blatter se je medtem odločil za taktiko preusmerjanja pozornosti. Trdi, da so obtožbe o podkupovanju osnovane v rasizmu in usmerjene k blatenju ugleda svetovne nogometne zveze.

Če je katarska epizoda zelo sumljiva, so očitki Brazilcev na drugi strani v veliki meri neupravičeni. Pogodbe so namreč znane že vrsto let, v ozadju večine proti Fifi usmerjenih argumentov pa je tako mogoče najti vzgibe v oportunizmu in nabiranju političnih točk. Tudi Romário, nekdanji zvezdnik FC Barcelone in brazilske reprezentance, za katero je dal številne pomembne zadetke, je začel prirediteljem prvenstva zabijati avtogole. »Prvenstvo je največji rop v zgodovini Brazilije,« je dejal Romário, čeprav je še leta 2007 v Zürichu gromko proslavljal izbiro Brazilije za gostiteljico svetovnega prvenstva.

Po sedmih letih kaotičnih priprav so mnogi vendarle prepričani, da se bo vse dobro izteklo. Tudi Italija je leta 1990 zamujala, enako Južnoafriška republika pred štirimi leti, pa je bilo prvenstvo ocenjeno za uspešno kljub oglušujočemu hreščanju vuvuzel. Improvizacija bo zagotovo rdeča nit prvenstva, a ta je del kulture Brazilcev, ki bodo pozabili na razočaranja, če bo brazilski kapetan Thiago Silva dvignil pokal zmagovalca svetovnega prvenstva v nogometu. V nasprotnem primeru Braziliji še vedno ostane popravni izpit – poletne olimpijske igre v Riu de Janeiru leta 2016.