Ameriški predsednik Barack Obama je junija ugotovil, da je režim predsednika Bašarja al Asada v Siriji večkrat v omejenem obsegu uporabil kemično orožje in s tem prestopil namišljeno rdečo črto, ki pomeni večjo udeležbo ZDA. Washington se je potem odločil, da bo začel oboroževati upornike.

Čurkin pa je na ZN prinesel dokaze ruskih strokovnjakov, ki so ugotovili, da so strup sarin 19. marca v predmestju Alepa Kan al Asal uporabili uporniki in pri tem pobili 26 ljudi, 86 pa ranili.

Sirska vlada je v Damask na pogovore o preiskavi napada v predmestju Alepa povabila predstavnike ZN. Povabilo sta sprejela švedski strokovnjak Ake Sellstrom in visoka predstavnica ZN za razorožitev Angela Kane.

Navodila so jasna

Tiskovni predstavnik ZN Martin Nesirky je v četrtek dejal, da so navodila Generalne skupščine ZN v takšnih primerih zelo jasna. Ni nadomestila za preiskave na terenu in to vseh obtožb, ne le napada v Kan al Asalu. Damask ne želi preiskave ostalih obtožb, ki jih navajajo zahodne države.

"Pogledati je treba le verodostojne obtožbe," je dejal Čurkin in dodal, da zahodni kolegi proizvajajo obtožbe brez verodostojnosti, da bi ustvarili kar največ ovir za preiskavo.

Ameriška predstavnica pri ZN Rosemary DiCarlo je ponovila, da informacije, ki so jih ZDA predale generalnemu sekretarju ZN Banu Ki Moonu, temeljijo na temeljiti oceni, ki z veliko stopnjo zaupanja kaže, da je bilo kemično orožje v Siriji večkrat uporabljeno v manjšem obsegu.

Čurkin kritičen do Velike Britanije

Čurkin je v svojem slogu posebej ošvrknil še Veliko Britanijo, ki jo je obtožil, da želi iz izjave vrha G8 v Londonu, ki jo je podprl tudi predsednik Vladimir Putin, narediti resolucijo Varnostnega sveta ZN.

Čurkin je dejal, da izjava jasno pravi, da je treba najprej preiskati navedbe o kemičnem orožju in šele nato bo o tem razpravljal Varnostni svet. "Veste, kakšni so naši britanski kolegi. Vozijo se po napačni strani ceste in znova skušajo postaviti voz pred konja," je dejal Čurkin.