Sirska opozicija ne bo sodelovala na napovedani mednarodni mirovni konferenci, ki jo bodo junija organizirali v Ženevi. Vodja sirske nacionalne koalicije George Sabra je danes napovedal, da je opozicija zamrznila svoje sodelovanje, dokler ne bo mednarodna skupnost posredovala in ustavila obleganje mesta Kusair, ki leži v provinci Homs v bližini libanonske meje.

Hezbolah na strani predsednikovih sil

V bojih za mesto Kusair na strani al Asadovih sil aktivno sodeluje tudi na tisoče pripadnikov libanonskega šiitskega gibanja Hezbolah. Po besedah vodje upornikov Gene Selima Idrissa za BBC se za mesto, ki je trenutno v rokah upornikov, bori več kot sedem tisoč pripadnikov libanonskega šiitskega gibanja. Včeraj je francoski zunanji minister Laurent Fabius sicer dejal, da se na strani režima v Siriji bori od 3000 do 4000 pripadnikov Hezbolaha.

Na vpletenost Hezbolaha v sirskem konfliktu so se včeraj ostro odzvale ZDA, ki so zahtevale takojšen umik borcev gibanja iz Sirije, saj da je njihova aktivna vloga v tamkajšnjih spopadih »izredno nevarno zaostrovanje«.

Sirski zunanji minister Walid Muallem je v sredo sporočil, da so sirske oborožene sile znova v ofenzivnem položaju. »Naše sile so dobile nov zagon,« je povedal libanonskim medijem.

Ruske protiletalske rakete S-300 že v Siriji

Sirija je danes sicer prejela prvo pošiljko ruskih protiletalskih raket S-300, pa je v pogovoru za libanonsko televizijo danes potrdil predsednik Bašar al Asad. Dodal je, da v kratkem pričakujejo še preostanek obljubljenega orožja. Al Asad je dodal, da se potek vojne obrača. Rusija je Siriji pomoč v obliki raket obljubila takoj po odločitvi EU, da ne podaljša embarga na izvoz orožja v Sirijo.

Namestnik ruskega zunanjega ministra Sergej Rjabkov je včeraj dobavo raket al Asadovemu režimu označil kot »stabilizacijski dejavnik«, namenjen odvračanju tujega vojaškega posredovanja v Siriji.

Nekateri analitiki napovedujejo, da bo morebitna uporaba raket v Siriji spremenila potek dogajanja, lahko pa bi bila ogrožena tudi organizacija mirovne konference v Ženevi prihodnji mesec.

Sirija se bo nemudoma odzvala na agresijo Izraela

Na napoved dobave raket se je ostro odzval Izrael, ki je v začetku meseca izvedel zračne napade na ozemlju Sirije. Kot je v pogovoru zatrdil Asad, se bo sirska vojska »nemudoma odzvala na morebitno novo agresijo Izraela«, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Izrael je danes poudaril, da ne želi eskalacije oboroženega konflikta s Sirijo, a da ji ne bo dovolil, da strateško orožje predaja skupinam, kot je libanonski Hezbolah. »Ni razloga za spodbujanje eskalacije, ni potrebe po dvigovanju temperature na meji s Sirijo, to ni bil naš cilj in nikoli ne bo,« je povedal izraelski minister za energijo in vodo Silvan Šalom.

Težave z raketami le, če pristanejo v napačnih rokah

Glede dobavljenih ruskih raket je minister poudaril, da bodo te problematične le, če bodo pristale v napačnih rokah. »Sirija ima strateško orožje že več let, a težava nastane, ko to orožje pristane v drugih rokah in bi lahko bilo uporabljeno proti nam. V takšnem primeru bi morali ukrepati,« je poudaril.

Izraelski časnik Haretz pa danes poroča, da se je izraelski svetovalec za nacionalno varnost Jakov Amidror pred kratkim sestal s predstavniki EU in jim natančno razložil stališče Izraela glede sistema S-300. Poudaril je, da Izrael ne bo oviral dobave sistema, a bo poskušal preprečiti, "da bi ta sistem postal operativen" na sirskem ozemlju. »Delujemo le, kadar moramo varovati svojo varnost,« je poudaril in potrdil, da Izrael skrbi, da bi rakete lahko pristale v rokah Hezbolaha.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu pa je danes poudaril, da je Izrael obdan z "deset tisoči izstrelkov in raket, ki bi lahko pristali na njegovem dvorišču". »Pripraviti se moramo obrambno in ofenzivno na novo obdobje vojskovanja,« je poudaril. »Izraelsko ozemlje je bolj dostopno sovražniku, kot je bilo.«