Rusija poziva Sirijo: Omogočite inšpektorjem dostop do območja napada

Kot so sporočili iz ruskega zunanjega ministrstva, sta se ruski zunanji minister in njegov ameriški kolega, Sergej Lavrov in John Kerry, strinjala, da je potrebno zagotoviti objektivno preiskavo. V Moskvi pozivajo upornike, da inšpektorjem zagotovijo varno pot do omenjenega območja.

V sredo napadena območja pred Damaskom so od hotela inšpektorjev ZN, ki se v državi nahajajo, da bi preiskali druge očitane napade s kemičnim orožjem, oddaljena vsega 25 minut vožnje. Do območij sredinega napada zaenkrat ne smejo, ker jim takšnega dovoljenja še niso izdali v sirski vladi.

Čez ta del sirskega bojišča se sedaj poskušajo prebiti sirski aktivisti, da bi inšpektorjem v Damask dostavili vzorce tkiva žrtev, s čimer bi dokazali, da je dejansko bilo uporabljeno kemično orožje. »Združeni narodi so bili v stiku z nami. Pripravili smo vzorce las, kože, krvi. S kurirji, ki jim zaupamo, smo jih pretihotapili v Damask,« je za tiskovno agencijo Reuters zagotovil aktivist Abu Nidal.

Iz pisarne posebnega odposlanca Arabske lige in Združenih narodov za Sirijo Lakhdarja Brahimija so medtem sporočili, da bi se po sredinem napadu sedaj morala nujno nadaljevati mirovna pogajanja. Priprava druge mirovne konference v Ženevi je sicer napovedana šele za sredino oktobra, saj je med ZDA in Rusijo prihajalo do nesoglasij, o čem točno naj bi se na mirovni konferenci sploh pogovarjali. Med drugim je ostalo odprto vprašanje, ali bi na konferenci sploh načeli vprašanje morebitnega Asadovega umika z oblasti. Kot je sporočil Brahimijev tiskovni predstavnik Kavla Matar, je Brahimi prepričan, da napad dokazuje, da ne obstaja vojaška rešitev konflikta in bi se sedaj morala okrepiti prizadevanja za nadaljevanje političnih pogovorov.

Preberite še: Iz Sirije je zbežalo že milijon otrok; beguncev je sicer dvakrat več

Obama: Uporaba kemičnega orožja bi pomenila prečkanje "rdeče črte"

Dejanske okoliščine napada na vzhodu Damaska zaenkrat ostajajo nejasne. Ameriški predsednik Barack Obama je po navedbah tiskovne predstavnice State Departmenta Jen Psaki ameriškim obveščevalnim agencijam naročil, naj "dokončno" ugotovijo, ali je bilo uporabljeno kemično orožje.

"Trenutno ne moremo dokončno trditi, ali je bilo uporabljeno kemično orožje," je v četrtek pojasnila Psakijeva. A administracija se po njenih besedah trudi ugotoviti vsa dejstva. Obama je danes v intervjuju za CNN dejal tudi, da je morebitna uporaba kemičnega orožja "velik dogodek in vzrok za resno zaskrbljenost".

Če se bodo podatki o novem napadu izkazali za točne, bodo ZDA prisiljene odločneje poseči v sirsko državljansko vojno. Obama je že pred letom dni opozoril režim sirskega predsednika Bašarja al Asada, da bi uporaba kemičnega orožja pomenila prečkanje "rdeče črte" in da ZDA tega ne bodo dopustile. Opozorilo je nato večkrat ponovil.

Kaj natančno naj bi ZDA v tem primeru storile, ni znano. Med scenariji so odkrita dobava orožja upornikom, uveljavitev prepovedi letenja nad Sirijo, omejeni zračni napadi ali napotitev pripadnikov specialnih enot v Sirijo, kjer bi zavarovali približno petnajst nahajališč kemičnega orožja.

Obama je danes še dejal, da so Združeni narodi pozvali sirsko vlado, naj omogoči preiskavo inšpektorjem. Hkrati pa je dodal tudi, da s strani Sirije ne pričakuje sodelovanja. Napad s kemičnim orožjem bi lahko bil »zelo problematičen«, je poudaril. »Ideja, da lahko ZDA nekako rešijo kompleksen problem znotraj Sirije, je včasih pretirana«, meni Obama. Ob tem je povedal tudi, da mora biti zaradi človeških žrtev in finančnega vložka v afganistanski vojni previden, da ne bi prehiteval dogodkov in da se ZDA ne bi "vpletle v zelo težke situacije z dejanji, ki bi lahko sprožile še več neodobravanja v regiji".

Ban Ki Moon: Ne bi smeli izgubljati časa

Po mnenju generalnega sekretarja ZN Ban Ki Moona, ki se mudi v Južni Koreji, pri preiskavi domnevnega napada sirskega režima s kemičnim orožjem, v katerem je po poročilih aktivistov umrlo več sto ljudi, ne bi smeli izgubljati časa. Poročila o incidentu je označil za "zelo alarmantna in šokantna", režim pa je pozval, naj inšpektorjem ZN, ki so že v Siriji, omogoči takojšen začetek preiskave, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Kakršna koli uporaba kemičnega orožja kjer koli, s strani kogar koli, v kakršnihkoli okoliščinah, pomeni kršitev mednarodnega prava," je še opozoril Ban. "Takšen zločin proti človečnosti bi moral imeti resne posledice za storilca," je dodal.

Ban je povedal tudi, da je svoji odposlanki Angeli Kane naročil, naj nemudoma odpotuje v Damask. "Ne morem si zamisliti nobenega dobrega razloga, zakaj bi katera koli stran - bodisi vlada ali opozicijske sile - zavrnila to priložnost, da se zadevi pride do dna," je še povedal novinarjem.