Nemški časnik Bild je minuli konec tedna poročal, da je Rusija v svoji eksklavi Kaliningrad, ki leži med Poljsko in Litvo, namestila deset raketnih sistemov iskander.

Rakete z dosegom 500 kilometrov

Gre za rakete z dosegom 500 kilometrov, ki naj bi jih bilo mogoče uporabili proti radarjem in prestreznikom v okviru ščita, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Tiskovni predstavnik ruskega obrambnega ministrstva Igor Konašenkov je danes v odzivu za ruske tiskovne agencije potrdil, da so v t. i. zahodnem vojaškem območju, ki vključuje Kaliningrad in meji na tri baltske države, ki so bile del nekdanje Sovjetske zveze, namestili več raket iskander.

Korak po njegovem prepričanju ne predstavlja kršitve katerekoli mednarodne pogodbe ali dogovora, zaradi česar ne pričakujejo protesta zahodnih držav. Kot poroča BBC, sta Litva in Poljska že izrazili zaskrbljenost.

Moskva je že leta 2011 zagrozila, da bo namestila svoje rakete na meje z Evropsko unijo, če bo Washington nadaljeval s svojimi načrti nameščanja komponent protiraketnega ščita na območju Evrope.

Ščit eden večjih konfliktov med Rusijo in ZDA

Projekt je bil zagnan 2010, deli protiraketnega ščita pa bodo nameščeni v Vzhodni Evropi in Turčiji. Na Poljskem in v Romuniji bodo gostili po 24 ameriških prestreznih raket SM-3. Te bodo nameščene tudi na ameriških ladjah v enem od španskih pristanišč, del ščita pa bo poleg tega še močan radarski sistem. Ščit naj bi bil v celoti operativen leta 2018.

Ščit je predstavljal enega večjih virov konflikta med Moskvo in Washingtonom v času predsedovanja Georgea Busha in Vladimirja Putina. Rusija se namreč boji, da bi bil lahko sistem nekoč uporabljen proti njej. Predsednik Barack Obama je v prizadevanjih za izboljšanje odnosov nekoliko spremenil koncept ščita, a napetosti so ostale.