Namestnik generalnega sekretarja ZN Jan Eliasson je med kratko razpravo pred glasovanjem dejal, da v sirski tragediji ni nedolžna nobena stran, hkrati pa je okrcal Rusijo in Kitajsko z besedami, da zaradi neenotnosti trpi verodostojnost Varnostnega sveta in celotnih ZN.

Število mrtvih naraslo na 150.000

Ameriška veleposlanica Samantha Power je povedala, da zaradi veta dveh držav Sirci ne bodo doživeli pravice, Rusije in Kitajske pa ni prepričalo niti pismo 58 držav sopredlagateljic resolucije, med katerimi je bila tudi Slovenija.

Švicarski veleposlanik Paul Seger je v imenu 58 držav Varnostnemu svetu sporočil, da je ista skupina držav že januarja 2013 predlagala predajo Sirije v obravnavo ICC, od takrat pa je število mrtvih naraslo na 150.000, število begunce na 2,7 milijona, število notranje razseljenih oseb pa na 6,5 milijona.

Podpornic resolucije je bilo na koncu 62, zanjo pa je glasovalo vseh 13 preostalih članic Varnostnega sveta. Moskva je že pred dnevi sporočila, da bo vložila veto, ker resolucijo razume kot promocijsko potezo.

Rusiji na pomoč znova priskočila Kitajska

S tem, ko je bil veto vnaprej zagotovljen, je bil namen predlagateljev le, da se Rusijo prisili v osamljen veto, vendar pa ji je ponovno priskočila na pomoč Kitajska, s katero sta doslej tako že štirikrat onemogočili ukrepanje Varnostnega sveta glede Sirije.

Sirija ni članica ICC in zločine na njenem ozemlju lahko na ICC preda le Varnostni svet ZN. Ta je bil leta 2005 v primeru Sudana oziroma Darfurja ter leta 2011 v primeru Libije dovolj odgovoren in je to storil. Moskva pa je pretesno povezana z režimom predsednika Bašarja al Asada, da bi to dovolila tudi v primeru Sirije.

Za resolucijo so glasovale tudi ZDA, ki niso članica ICC, vendar pa so med pogajanji o besedilu uspele doseči, da bo Izrael, ki od leta 1967 zaseda sirsko Golansko planoto, izvzet iz morebitnega pregona. Resolucija sicer ni delala razlik med režimom in uporniki proti Asadu.