Nemška kanclerka Angela Merkel je bila še pred štirimi leti v Španiji med najbolj priljubljenimi tujimi politiki, finančna kriza v evrskem območju in berlinski odgovor nanjo pa sta Špance postavila na realna tla. Namesto pomoči so bili deležni lekcij o življenju nad svojimi zmožnostmi ter o nujnosti odrekanja, njihovo razočaranje nad Nemčijo pa je dobilo tudi glasbeno upodobitev. Pevec Alejo Stivel je kanclerki predlani posvetil pesem »Ojala« (Upajmo) kot nekakšen glas ljudi, ki so se znašli v nemogočem položaju. V spremljajočem videu Stivel izstopi iz taksija pred vladno palačo v Berlinu, a ga kanclerka ne sprejme. Uspe mu samo pri vratih pustiti sporočilo, »upajmo, da bo kaj storjeno«. Pesem je postala himna španskih protestnikov proti zategovanju pasu, ki ga je znotraj evrskega območja prvenstveno zagovarjala Nemčija.

Merklova pohvalila špansko prizadevnost

Kanclerka se je včeraj in danes mudila na obisku v Španiji in se najprej odpravila na zelo skrajšano romarsko pot v Santiago de Compostela. Španski premier Mariano Rajoy je zato prekinil poletni dopust in se ji pridružil na petih kilometrih sicer številnih Jakobovih poti, ki se raztezajo na več sto kilometrov. Duhovna plat tega romanja je ostala javnosti prikrita, sta pa državnika dvodnevno druženje izkoristila za izmenjavo mnenj o gospodarskih in političnih vprašanjih Španije in Evropske unije. Rajoy se je lahko pohvalil, da ima njegova država najvišjo gospodarsko rast v zadnjih šestih letih, čeprav je ta znašala v zadnjem četrtletju skromnih 0,6 odstotka, a je bila vendarle višja od nemške, ki se je ustavila pri pičlih 0,2 odstotka. Prava pohvala španskemu prizadevanju za premagovanje finančne krize pa je vendarle prišla s kanclerkine strani, ko je podprla španskega gospodarskega ministra Luisa de Guindosa v boju za mesto šefa evrske skupine. »Bil je odličen gospodarski minister Španije v težkih časih,« ga je pohvalila Merklova in poudarila njegovo tesno sodelovanje z nemškim finančnim ministrom Wolfgangom Schäublom pri oblikovanju evropske bančne unije. Podpora Merklove bi bila lahko ključna pri izbiri voditelja skupine finančnih ministrov držav z evrom, saj se šefu evrske skupine, Nizozemcu Jeroenu Dijsselbloemu, mandat izteče junija 2015.

O Francu »kdaj drugič«

Merklova je med včerajšnjimi pogovori z Rajoyem, ki so bili namenjeni tudi sestavljanju nove evropske komisije, podprla nasprotovanje Madrida referendumu o neodvisnosti Katalonije. Dejala je sicer, da je to notranja zadeva Španije, na izrecno vprašanje novinarjev, kakšno je njeno stališče, pa je odgovorila, da je »vse, kar ji je že povedal Rajoy doslej in kar ponavlja zdaj, zelo logično in je nekaj, kar bi bilo treba podpreti«. Ni se pa odzvala na zahteve španskih zagovornikov državljanskih pravic, ki so zahtevali, da se Nemčija opraviči za svojo podporo fašističnemu režimu generala Francisca Franca med špansko državljansko vojno. Gre predvsem za tako imenovano legijo Kondor, nemške prostovoljce, ki so stopili na stran Francove vojaške frakcije. Po podatkih nemškega zgodovinskega muzeja je v španski državljanski vojni sodelovalo okoli 20.000 pripadnikov Wehrmachta. de, agencije