Vodja senatne večine demokrat Harry Reid iz Nevade je sicer uvodoma glasovanje o potrditvi Hagelove kandidature razpisal za danes, vendar je potem pohitel, zaradi česar so ga nekateri republikanci obtožili izigravanja. Menda jih je s tem prisilil, da so glasovali proti, demokrati pa jih sedaj obtožujejo igranja z nacionalno varnostjo ZDA.

Hagelova kandidatura je v četrtek potrebovala 60 glasov podpore, saj je šlo šele za odločitev o prekinitvi razprave, ker je več republikancev vložilo ugovor na glasovanje o potrditvi, za kar je potrebna navadna večina 51 glasov. Za prekinitev razprave je glasovalo 58 senatorjev, od tega le štirje republikanci. Reid je naslednje glasovanje razpisal šele za 26. februar.

Zadnji razlog za blokado, po domnevni premajhni podpori Izraelu, domnevno preveliki podpori Iranu, podpori proračunskim varčevalnim ukrepom za Pentagon in osebnim zameram med nekdanjima kolegoma Hagelom in republikancem iz Arizone Johnom McCainom, je bila zahteva po informacijah o tem, kaj je delal predsednik Barack Obama zvečer 11. septembra lani, ko je prišlo do terorističnega napada na konzulat v Bengaziju.

Republikanci tako še naprej poskušajo spraviti Obamo v zadrego in so zdaj zahtevali, naj jim pove, ali je tisti dan osebno prosil libijske oblasti za pomoč ali pa je šel spat. Tik pred glasovanjem v senatu jim je Obamova odvetnica Kathryn Ruemmler pisno priznala, da je v Obamovem imenu 11. septembra to storila državna sekretarka Hillary Clinton, Obama pa je libijskega kolega poklical 12. septembra zvečer.

Bela hiša je po glasovanju v senatu sporočila, da so republikanci postavili politično napihovanje pred nacionalno varnost ZDA in prvič v zgodovini blokirali glasovanje o kandidatu za obrambnega ministra, ki je član njihove stranke, odlikovani vojni veteran in pravi vodja za oborožene sile. V vsej zgodovini ZDA je bilo blokiranih le devet kandidatov za kabinetne položaje, vendar pa si niti demokrati, ki veljajo za večje "mirovnike" od republikancev, niso drznili blokirati ministra za obrambo.

Nad blokado je razočaran sedanji obrambni minister Leon Panetta, ki je že opravil poslovilno zabavo v Pentagonu. Na podelitvi najvišjega civilnega odlikovanja Pentagona nekdanji državni sekretarki Hillary Clinton je Panetta v četrtek dejal, da bi bilo najlepše darilo zanj in za ženo za Valentinovo, da jima senat omogoči, da zapustita prestolnico. »Kovčki so že spakirani,« je dejal.

Vendar pa bo Panetta še nekaj časa moral ostati na čelu Pentagona in se bo moral prihodnji teden v Bruslju udeležiti še ministrskega zasedanja zveze Nato, kjer bodo govorili tudi o umiku enot iz Afganistana.

Izjave republikancev po četrtkovem glasovanju napovedujejo, da bo Hagel sicer zagotovo potrjen. Lamar Alexander iz Tennesseeja je dejal, da bo konec februarja spremenil svoj glas in menil, da bo to storilo še več republikanskih kolegov. Republikanci si z blokado niso naredili nobene politične usluge, saj Američanov raziskovanje ozadja v Bengaziju ni zanimalo preveč niti pred lanskoletnimi volitvami.