Renzi je po srečanju izjavil, da je bilo čutiti »globoko harmonijo« z Berlusconijem, ko sta razpravljala o spremembah volilne zakonodaje, ukinitvi senata in zmanjšanju pristojnosti lokalnih oblasti.

Nove grožnje za izstop iz koalicije

Spremembe volilne zakonodaje so nujne, saj je ustavno sodišče veljavni sistem označilo za protiustaven, ker daje preveč sedežev zmagovitim strankam in omejuje volivce pri izbiri poslancev.

Manjše koalicijske partnerke v levosredinski koaliciji, ki podpirajo vlado premiera Enrica Lette, se bojijo, da se Renzi in Berlusconi dogovarjata mimo njih, zato so zagrozile, da bodo izstopile iz koalicije.

Novi zakon bi moral voditi v utrditev položaja veliki strank

Renzi v soboto ni razkril, kakšen volilni sistem bo predlagal, bo pa to sporočil v ponedeljek. Dejal je le, da bi moral volilni sistem zagotoviti politično stabilnost in onemogočiti izsiljevanje manjših strank, potrditi pa bi ga morali vsi, »ki so za to«.

Berlusconi je potrdil dogovor in dejal, da bi moral novi zakon voditi v utrditev položaja veliki strank. Nad tem gotovo ne bodo navdušene manjše stranke, kakršna je Nova desna sredina, ki jo je ustanovila Berlusconijeva nekdanja desna roka Angelino Alfano.

Župan Firenc Renzi se je znašel pod plazom kritik, ker se je odločil, da se bo o reformah pogajal z Berlusconijem in njegovo stranko Naprej Italija. Ob prihodu v prostore PD v Rimu so nekdanjega premierja pričakali protestniki, ki so njegov avtomobil zasuli z jajci.