Najmočnejši osebi v hrvaški levosredinski vladi, premier Zoran Milanović in finančni minister Slavko Linić, bosta v nekaj naslednjih dni morala položiti karte na mizo in javnosti natočiti čistega vina, kajti nesoglasij med njima je preveč, da bi se jih dalo skrivati.

Čeprav Milanović trdi, da je zadovoljen z delom Linića, je pred kratkim odstavil njegovega pomočnika in prijatelja Branka Šegona, ker je najel ugodna državna posojila za zasebno družinsko podjetje, ter drugega namestnika vodje davčne uprave Tihomirja Kralja. Linić se je namreč pred tem kar nekaj časa obotavljal, da bi odstavil Šegona. Je pa zato Linić posredno odstavil šefico davčne uprave Nado Čavlović Smiljanec, ki ji je Milanović izjemno zaupal. V resnici je odstopila zato, ker ji je Linić za namestnika postavil Kralja, ki z davčnimi zadevami ni imel nobenih izkušenj in je Čavlović-Smiljančeva to ocenila kot nezaupnico.

Njive dražje od gradbenega zemljišča

Davčna uprava pa ni sedela križem rok in je Nada Čavlović Smiljanec pred svojim odhodom naročila naknadno revizijo posla, pod katerega se je podpisal minister Slavko Linić. Če ugotovitve držijo, je Linić sodeč po dokumentih, do katerih je prišel časnik Jutarnji list, oškodoval državo za okoli štiri milijone evrov.

Linić je v imenu ministrstva za finance v okviru predstečajne poravnave februarja lani podpisal pogodbo o nakupu kmetijskega zemljišča podjetja Spačva iz Vinkovcev za 33 milijonov kun (4,34 milijona evrov), čeprav je davčna uprava izračunala, da je zemljišče vredno zgolj 857.000 evrov. Nekoč uspešno pohištveno podjetje Spačva je bilo v poslovnih težavah in ni moglo več plačevati obveznosti do države. Zato so se leta 2012 odločili, da izkoristijo možnost za sprožitev postopka predstečajne poravnave.

Davčni dolgovi podjetja so dosegli 3,77 milijona evrov. Lastnik Spačve Dario Puljiz je državi kot nadomestilo ponudil kmetijsko zemljišče, ki ga je sodni izvedenec ocenil na 33 milijonov kun. Znesek za kvadratni meter kmetijskega zemljišča je bil veliko višji, kot je sicer cena gradbenega zemljišča v središču Vukovarja. Posvetovalno telo ministrstva za finance je naredilo novo oceno ponujenega zemljišča, ki je bila veliko nižja, in nakup odsvetovalo.

Zato je Linić predlog najprej zavrnil, potem pa si je v samo tridesetih dneh premislil in je kupo-prodajno pogodbo podpisal, ugotavlja Jutarnji list na podlagi pridobljenih dokumentov. Linić novinarjem ni želel pojasniti svojih potez. Njegov neimenovani sodelavec pa je za Jutarnji list dejal, da so z reševanjem Spačve rešili tudi več kot 600 delovnih mest, kar je bil tudi cilj uvajanja mehanizma predstečajnih poravnav. Zaradi razkritja so v vladi sprožili interno preiskavo, v katero se bosta lahko kmalu vključila policija in tožilstvo. Milanović je od ministra Linića zahteval pojasnilo, ki naj bi mu ga ta včeraj popoldan že dal, a kaj več iz vladnih soban ni pricurljalo.

SDP je v zadnjem času soočena z več obtožbami o korupciji in finančnih malverzacijah, ki so vplivale tudi na precejšnjo izgubo podpore med volilci. V priporu je predsednica sisaško-moslavaške županije Marina Lovrić Merzel, na sojenje čaka župan Vukovarja Željko Sabo. Oba sta bila člana predsedstva SDP.sz