Po šestih dneh negotovosti, odlašanj in onemogočanj dostopa do kraja, kjer je strmoglavilo malezijsko letalo, so na Nizozemsko prepeljali 40 trupel. Država, od koder prihajata dve tretjini žrtev, je obstala. Avtocesta od letališča Schipol do vojaškega oporišča, kjer bodo opravili dolgotrajno in mukotrpno identifikacijo, je bila obdana z desettisoče ljudmi, ki so pospremili dolgo kolono vozil s posmrtnimi ostanki. Še vedno pa ni jasno, ali so na kraju nesreče odkrili vsa trupla oziroma ali so vsi mrtvi na letališču v Harkovu. Preiskovalci na kraju strmoglavljanja nadaljujejo svoje delo, a pravijo, da je več kot očitno, da marsičesa, morda tudi pomembnega za ugotavljanje vzroka strmoglavljenja, ni mogoče najti. Črni skrinjici sta že prispeli v Veliko Britanijo, kjer ju bodo najprej pregledali tamkajšnji letalski strokovnjaki.

Medtem so se na vzhodu Ukrajine nadaljevali spopadi. Da uporniki imajo učinkovito protiletalsko orožje, priča novica, da so sestrelili še dve ukrajinski letali. Predstavnik ukrajinskega sveta za nacionalno varnost Andrej Lišenko je povedal, da sta bili letali na višini 5200 metrov, ko sta bili sestreljeni. To po njegovih besedah pomeni, da ju niso sestrelili separatisti, saj ti s svojimi premičnimi raketometi te višine ne morejo doseči. »Letali sta bili sestreljeni z močnimi protiletalskimi raketnimi sistemi – po trenutnih informacijah z raketami z ozemlja Ruske federacije,« je zatrdil.

Mrtvi so bili že mrtvi

Medtem ko zahodnoevropske države in ZDA vztrajajo, da obstaja dovolj posrednih dokazov, da je MH17 sestrelila raketa sistema BUK, ki je prispel iz Rusije, upravljali pa so ga separatisti, ki zaradi pomanjkljive usposobljenosti in radarskega sistema niso znali ločiti civilnega od vojaškega letala, iz Rusije in Donecka prihajajo vedno nove in nove teorije. Nekatere so že prestopile prag absurda.

Separatisti so na začetku trdili, da takšnega raketnega sistema na območju pod njihovim nadzorom ni in da so raketo lahko izstrelili le Ukrajinci, a so jih demantirali posnetki vozil z raketami nedaleč od kraja strmoglavljanja letala. Tudi Moskva je zatrjevala, da takšnega orožja ni dala separatistom in da je lahko kriv zgolj Kijev. Kriv je tudi zato, ker »vodi državljansko vojno proti civilnemu prebivalstvu«.

Potem se je po štirih dneh oglasilo rusko obrambno ministrstvo, ki je ugotovilo, da je nedaleč od malezijskega letala letel ukrajinski SU-15 in da je verjetno ta sestrelil potniško letalo. Naslednji dan se je pojavila teorija, da sta ondod leteli kar dve ukrajinski vojaški letali. Zakaj bi streljali na potniško letalo? Zato, pravijo v Moskvi, ker je malezijsko letalo obarvano z modro, rdečo in belo barvo, piloti pa so mislili, da gre za rusko letalo, s katerim naj bi se z obiska v Braziliji vračal predsednik Vladimir Putin in ki je prav tako modro-rdeče-belo. Še korak dlje so šli separatisti s teorijo, da so Nizozemci potniško letalo napolnili z že mrtvimi ljudmi in ga namenoma strmoglavili, da bi na tak način očrnili rusko vstajo v Ukrajini.