Pogosti obračuni ameriške policije z brutalnimi metodami in celo pogostimi smrtnimi žrtvami med temnopoltimi prebivalci ZDA so v nekaj zadnjih mesecih spravili na noge številne Američane. Obtožbe na račun policije, da je pri obravnavanju državljanov skrajno rasistična, se kar vrstijo, statistični podatki o primerih večje in nepotrebne uporabe sile, ko gre za temnopolte državljane, so jasni, a policije posameznih zveznih držav in oblasti to zanikajo in v večini primerov so policisti oproščeni.

Ameriško pravosodno ministrstvo pa je vendarle našlo dokaze o rasni pristranskosti policije v mestu Ferguson v zvezni državi Misuri, kar po poročanju ameriških medijev izhaja iz poročila zveznih oblasti, ki so opravile preiskavo. Ferguson so lani pretresli množični protesti, ko je pod streli policista umrl temnopolti najstnik. Neoboroženega Georgea Browna je belopolti policist Darren Wilson ustrelil 9. avgusta lani. Policist in priče so podali nasprotujoče si razlage dogodkov. Njegova smrt je zaradi domnevno razširjenega policijskega nasilja sprožila množične proteste tako v Fergusonu kot drugod po državi.

Statistika je jasna

Zvezno pravosodno ministrstvo je po dogodku uvedlo preiskavo zaradi morebitnih kršitev državljanskih pravic, a so se o vsebini poročila, ki je bilo objavljeno včeraj, mediji razpisali še pred uradno objavo, saj je vsebina pricurljala v javnost že dan prej. Komisija je namreč našla dokaze za rasno pristranskost policije v Fergusonu. Po več sto pogovorih in pregledu na tisoče strani uradnih dokumentov naj bi pristojni ugotovili, da so policisti brez utemeljenega suma redno ustavljali voznike in izvajali aretacije. Uporabljali naj bi tudi prekomerno silo, so zapisali Washington Post in drugi mediji.

Temnopolti predstavljajo dve tretjini prebivalcev Fergusona, med aretiranimi v letih od 2012 do 2014 pa je njihov delež znašal 93 odstotkov. Med tistimi, ki jih je policija ustavila, je bilo temnopoltih 85 odstotkov, znašli so se tudi v 88 odstotkih primerov, ko je policija uporabila silo, pravi poročilo. Glede na njegove ugotovitve naj bi bili rasni predsodki prisotni tudi na sodišču v Fergusonu – temnopolti imajo tam 68 odstotkov manj možnosti, da sodnik njihov primer zavrže. Ločeno poročilo naj bi medtem policista Wilsona, ki je streljal, opralo morebitnih kršitev državljanskih pravic. Da ni razlogov za obtožnico proti Wilsonu, je novembra lani razsodila že velika porota, kar je proteste proti policiji še razvnelo.

Ti so kasneje potekali tudi proti več drugim primerom policijskega nasilja. Nazadnje se je več sto ljudi v torek odpravilo na ulice Los Angelesa zaradi smrti brezdomca, ki je v nedeljo prav tako umrl pod policijskimi streli. Moški, ki je bil sicer pred 15 leti obsojen zaradi oboroženega ropa, naj bi enemu od policistov, ki so ga hoteli ustaviti, poskušal iztrgati pištolo. sz, agencije