"Rešili smo se pred neposredno grožnjo katastrofe," je v govoru o razmerah v državi v španskem parlamentu po poročanju tujih tiskovnih agencij povedal Rajoy. Spomnil je, da je primanjkljaj leta 2011 znašal še 9,4 odstotka BDP. "Pot je še vedno dolga in težavna," je opozoril in napovedal serijo reform, ki naj bi v opešani državi spodbudile gospodarsko aktivnost.

Med drugim je napovedal dodatne ukrepe v boju proti korupciji in za zmanjšanje brezposelnosti. Pripravili bodo nov zakon, ki bo urejal finančno poslovanje političnih strank, ki bodo predmet strožjega nadzora. Rajoy je v luči korupcijskega škandala, v katerega se je zaradi poslovanja njegove Ljudske stranke zapletel tudi sam, zavrnil vtis, da je Španija skorumpirana država.

Svetovna gospodarska in finančna kriza je Španijo močno prizadela. Država je v globoki recesiji, stopnja brezposelnosti pa je presegla 26 odstotkov. Zaradi pritiskov na finančnih trgih, ki so se odrazili v visokih donosih na španske obveznice, so se mnogi analitiki lani bali, da bo morala Španija zaprositi za mednarodno finančno pomoč.