V imenu sorodnikov umrlih nameravajo skupinsko tožbo proti ruskemu predsedniku vložiti odvetniki londonske odvetniške družbe McCue & Partners. Ta je v preteklosti že vodila proces proti libijskemu voditelju Gadafiju zaradi oskrbovanja irske republikanske armade (IRA) z eksplozivi za izvajanje terorističnih akcij. Sprožila ga je leta 2006, zaradi spremembe režima in smrti Gadafija pa zdaj postopek nadaljuje z zahtevo, da se kompenzacije za žrtve Irinega terorja z libijsko pomočjo izplačajo iz še vedno zamrznjenih sredstev ubitega diktatorja in sodelavcev njegovega režima.

Putin je lahko v skrbeh

Predstavniki londonske družbe so se pretekli teden mudili v Ukrajini, kjer so se dogovarjali o podrobnostih in kraju vložitve tožbe, pri čemer bo ta verjetno vložena pred ameriškim sodiščem. Kot poroča britanski The Telegraph, so govorili o civilni tožbi proti malezijski letalski družbi in hkrati o odgovornosti neposrednih in posrednih krivcev za strmoglavljenje letala, med katerimi so proruski separatisti in tisti, ki so jih oskrbeli s protiletalskim sistemom Buk. Zdaj že na splošno velja, da je bilo letalo sestreljeno z raketo zemlja-zrak SA-11 iz omenjenega izstrelitvenega sistema, ki naj bi bil na ukrajinski vzhod pritihotapljen iz Rusije in nato vanjo vrnjen skupaj s posadko, ki ga je upravljala. Ko gre za vložitev odškodninskih zahtev proti Malaysia Airlines, je postopek dokaj rutinski, večji pravni zalogaj pa po navedbah tiskovnega predstavnika odvetniške družbe McCue & Partners predstavlja nameravani postopek proti ruskemu predsedniku in drugim soodgovornim za oboroževanje separatistov v Ukrajini ter Rusiji sami. Po oceni političnih analitikov lahko prav vložitev civilne tožbe Putinu bolj zagreni življenje kot sama neodvisna mednarodna preiskava tragedije malezijskega letala. Pravni strokovnjaki namreč ocenjujejo, da je breme dokazovanja v civilnih tožbah manjše kot pri kazenski preiskavi, kar pomeni, da bi lahko bili kremeljski veljaki s Putinom na čelu spoznani za odgovorne, četudi bi o tem ostal dvom v uradni preiskavi strmoglavljenja. Kar zadevo slednjo, tudi po desetih dneh od tragedije preiskovalcem ni omogočeno, da bi nemoteno opravljali svoje delo, vrsta dokazov na prizorišču strmoglavljenja pa je kontaminiranih. Prečesali so ga tako oboroženi separatisti, ki naj bi bili neposredno krivi za sestrelitev in so predvidoma skušali zakriti sledi zločinskega dejanja, kot tudi tisti, ki so s skrunitvijo žrtev brskali za vrednejšimi predmeti med ostanki letala, raztreščenega v dolžini šestih kilometrov.

Odpoved svetovnega prvenstva?

Putin se sicer s političnimi in tudi že opaznimi gospodarskimi sankcijami, ki jih zdaj krepi tudi Evropska unija, sooča še s pozivi po odpovedi svetovnega nogometnega prvenstva v Rusiji čez štiri leta. Zelo glasni pri tem so predstavnik nemške CDU kanclerke Angele Merkel, a za zdaj še brez podpore v nemški nogometni organizaciji. Tudi v drugih, vključno s krovnim mednarodnim združenjem Fifa, ne želijo ukrepati, vsaj dokler ne bo končana preiskava tragedije malezijskega letala, to pa zna trajati dalj časa.