Peskov je sicer za rusko tiskovno agencijo Interfax, ki jo povzema francoska agencija AFP, povedal, da Putin ni prejel uradnega vabila na slovesnost. A kot je dodal, kolikor razume, uradnih vabil sploh niso pošiljali.

Taborišče Auschwitz Birkenau je 27. januarja 1945 osvobodila sovjetska vojska. Osrednja slovesnost ob letošnji okrogli obletnici bo potekala na območju nekdanjega taborišča, ki je danes muzej. Pripravljajo jo na svetovni dan spomina na holokavst, ki ga svet obeležuje prav 27. januarja. Vodil jo bo poljski predsednik Bronislaw Komorowski.

Kot so sporočili iz muzeja, uradnih vabil na slovesnost niso pošiljali, so pa z načrtovanimi dogodki seznanili 43 držav, tudi Rusijo.

Med evropskimi voditelji, ki so potrdili svoj prihod, sta sodeč po začasnem seznamu gostov, ki so ga danes objavili v muzeju, francoski predsednik Francois Hollande in nemški predsednik Joachim Gauck. Rusija bo sodeč na ta seznam zastopana le na veleposlaniški ravni, ZDA pa sploh ne.

Vendarle bo posebej opazna Putinova odsotnost, saj je bila prav sovjetska Rdeča armada tista, ki je pred 70 leti osvobodila taborišče, kjer je v letih 1940-1945 umrlo milijon judov, piše AFP. Kot dodaja, so odnosi med Rusijo in Zahodom zaradi ukrajinske krize na najnižji ravni od konca hladne vojne, Poljska pa je do ravnanja Moskve v Ukrajini še posebej ostra.

Slovesnosti ob osvoboditvi Auschwitza sicer pripravljajo tudi na Češkem in kot je nakazal Peskov, bi se Putin teh utegnil udeležiti.

Rusija sama medtem 9. maja pripravlja veliko slovesnost ob koncu druge svetovne vojne, na katero sta med drugim vabljena ameriški predsednik Barack Obama in severnokorejski voditelj Kim Jong Un, še dodaja AFP.