Kot najboljši dokaz za to, da ruskega sistema ni mogoče označiti za avtoritarnega, je Putin navedel dejstvo, da se je sam po dveh mandatih na čelu države leta 2008 odločil zapustiti položaj predsednika. "Če bi ocenil, da je boljša avtoritarna pot, bi spremenil ustavo," je dodal.

Putin je predsedniški položaj leta 2008 prepustil Dmitriju Medvedjevu, sam pa je za štiri leta postal premier. Letos spomladi je po zmagi na volitvah spet zasedel predsedniški položaj.

Na novinarski konferenci je 60-letni Putin tudi zanikal, da bi imel težave z zdravjem. Dejal je, da so govorice o njegovih zdravstvenih težavah zgolj v interesu njegovih nasprotnikov, da bi pod vprašaj postavili legitimnost oblasti. Svojim nasprotnikom je svetoval, "naj ne čakajo na njegov konec".

Glede prepovedi posvojitev ruskih otrok v ZDA, ki jo je v sredo v drugem branju potrdila duma, je Putin dejal, da je to legitimen odgovor na ameriški zakon, ki poziva k sankcijam proti Rusom, ki domnevno kršijo človekove pravice. Dodal je, da je prepoved tudi odgovor na to, da ZDA ne zaščitijo dovolj otrok, posvojenih iz Rusije.

Postopek sprejemanja prepovedi sicer še ni končan, zadnjo besedo pa bo imel Putin, ki pa danes na novinarski konferenci ni izrecno povedal, kako se bo odločil.

Ruski predsednik je napovedal tudi, da je pripravljen dati ruski potni list francoskemu igralcu Gerardu Depardieuju, če bo zaprosil zanj. Igralec je namreč pred dnevi sporočil, da zaradi 75-odstotne obdavčitve najvišjih dohodkov zapušča Francijo.

Sicer pa se je Putin danes dotaknil tudi gospodarskih tem. Glavne gospodarske parametre razvoja Rusije v letošnjem letu je ocenil pozitivno. Gre za "rezultat zavestnih aktivnosti vlade Ruske federacije", je poudaril. Rast bruto domačega proizvoda (BDP) je bila med januarjem in oktobrom 3,7-odstotna, kar je nekaj manj kot pred letom dni. Vendar pa gre to razumeti v luči evropske dolžniške krize ter počasnejše gospodarske rasti v ZDA in na Kitajskem, je ocenil. V celoti gledano je rezultat "pozitiven", pravi ruski predsednik.

Rusijo je letos prizadela tudi huda suša, zaradi katere je bil kmetijski pridelek precej slabši. Medtem ko je leta 2011 Rusija pridelala 90 milijonov ton pridelkov, je letos njihov obseg znašal le nekaj več kot 74 milijonov ton. To je po Putinovih besedah vplivalo tako na inflacijo kot na gospodarsko rast.

Sicer pa je imela Rusija po navedbah Putina 7. decembra za 527,3 milijarde dolarjev deviznih in zlatih rezerv. S tem je država rezerve zvišala z lanske ravni 498,6 milijarde dolarjev.

Na več ur trajajoči novinarski konferenci je po poročanju tujih tiskovnih agencij navzočih prek tisoč ruskih in tujih novinarjev.