Virtualen zid

"Gre za virtualen zid, ki ga že gradijo," je odgovoril na vprašanje o konfliktnem vzdušju med Zahodom in Rusijo. Zahod je obtožil, da ustvarja nove delitve v Evropi s širjenjem zveze Nato proti vzhodu po padcu Berlinskega zidu.

"Bila sta dva vala širitve Nata. Protiraketni ščit blizu naših meja, ali ni to že zid? Naši partnerji so se odločili, da so zmagovalci, da so imperij in da so drugi njihovi vazali, ki jim morajo slediti," je dejal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Kljub vsem poskusom Rusije, da bi sodelovala z Evropo in svetom, njeni zahodni partnerji še naprej postavljajo zidove, je dejal, kot najboljši način pa izpostavil gradnjo enotnega varnostnega prostora in prostora gospodarske svobode. Ne glede na to, kaj dela Rusija, vedno naleti na nasprotovanje Zahoda, je dodal po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug. "Vedno bodo skušali medveda dati v okove. Morda bi ga morali pustiti pri miru. Mi samo branimo svojo suverenost in neodvisnost," je dejal.

Oblasti v Kijevu obtožil, da izvajajo "kaznovalno operacijo"

Stališče Rusije do Ukrajine je označil za pravilno, oblasti v Kijevu pa je obtožil, da na vzhodu Ukrajine proti proruskim separatistom izvajajo "kaznovalno operacijo". Konkretnemu vprašanju ukrajinskega novinarja o tem, koliko ruskih vojakov se bori na strani separatistov, se je izognil. Dejal je samo, da se na vzhodu Ukrajine borijo ruski prostovoljci, ne pa plačanci, saj ne prejemajo denarja.

Na vprašanje o usodi proruskih regij na vzhodu Ukrajine pa je spomnil na načelo mednarodnega prava o samoodločbi narodov.

Izrazil je upanje, da se bo konflikt rešil z mirovnimi pogajanji. Vlado v Kijevu in upornike pa je pozval, naj še pred božičem izmenjajo ujetnike, poroča britanska BBC.

Putin o krizi: “Pod najbolj neugodnimi pogoji lahko takšna situacija traja največ dve leti”

Rusko gospodarstvo bo trenutno krizo prebrodilo najpozneje v dveh letih, je na današnji novinarski konferenci napovedal ruski predsednik Vladimir Putin. Sicer pa je rusko centralno banko in vlado Putin pohvalil, češ da sta ob zlomu rublja ta teden "sprejemali prave odločitve", poročajo tuje tiskovne agencije.

Putin je danes skušal pomiriti zaskrbljenost zaradi najhujše finančne krize pod njegovo 15-letno vladavino. Tudi "pod najbolj neugodnimi pogoji lahko takšna situacija traja največ dve leti", njegove besede povzema francoska tiskovna agencija AFP. "Izboljšanje bi lahko nastopilo tudi hitreje," je ob tem poudaril.

Ruski predsednik je na tradicionalni veliki letni novinarski konferenci svoji državi za letošnje leto napovedal 0,6-odstotno gospodarsko rast, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Sicer pa Putin Ruse opozarja, da bi lahko rubelj ob morebitnih nadaljnjih padcih cen nafte še dodatno izgubljal. Tako so možni tudi posegi v proračun, čeprav predsednik obljublja, da bo država spoštovala vse svoje socialne obveznosti. V danih okoliščinah se bo država osredotočila na "pomoč tistim ljudem, ki jo najbolj potrebujejo".

Rusija razpolaga z zadostnimi rezervami

Putin spominja, da Rusija razpolaga z zadostnimi rezervami. Zgolj devizne rezerve znašajo okoli 419 milijard dolarjev (340 milijard evrov). Ukrepi centralne banke in vlade ob zlomu rublja ta teden pa so bili po mnenju predsednika ustrezni, čeprav so morda prišli nekoliko pozno.

Rubelj po njegovem čuti vplive "zunanjih dejavnikov", še posebej nižjih cen nafte. Ruski predsednik je ob tem obljubil zmanjšanje odvisnosti ruskega proračuna od naftnih prihodkov. "Sicer zadeva ne bo funkcionirala," je menil.

Je pa Putin zanikal večji vpliv zahodnih sankcij zaradi dogajanja v Ukrajini na trenutno krizo. "25 odstotkov, morda 30 odstotkov je zaradi sankcij," je dejal. Kot je poudaril, ruska težka gospodarska situacija ni plačilo za priključitev Krima, ampak je "plačilo za našo željo po samoohranitvi nas kot naroda, kot civilizacije, kot države".