»V samici je preživel 10 let, kar je zelo dolgo časa,« je Putin dejal zbranim novinarjem. »Glede na to, da je njegova mama bolna, mislim, da bom njegovo pomilostitev podpisal v kratkem,« je bil jasen.

Hodorkovski ni podal prošnje za pomilostitev

Po ruskem zakonu imajo zaporniki pravico prositi za pomilostitev, je povedal Putin, a Hodorkovski v zadnjem času tega ni storil, je dodal. Za tiskovno agencijo Reuters je odvetnik Hodorkovskega podobno potrdil, da njegova stranka Putina ni prosila za pomilostitev, kazen pa se mu sicer izteče čez osem mesecev.

Duma je včeraj sicer soglasno sprejela zakon, po katerem bodo pomilostili okoli 20.000 zapornikov. A po poročanju medijev ni bilo za pričakovati, da bi mednje vključili Hodorkovskega ali opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega, ki je bil obsojen na pogojno kazen petih let v kazenski koloniji.

Poneverba, neplačevanje davkov, pranje denarja ...

Nekdanji najbogatejši mož v Rusiji in vodja naftnega podjetja Jukos je bil aretiran leta 2003, kasneje pa je bil zaradi poneverbe in utaje davkov obsojen na devet let zaporne kazni. Leta 2010 so mu kazen podaljšali, saj so ga v ločenem primeru spoznali še za krivega velike tatvine nafte in pranja denarja. Kazen se mu izteče avgusta prihodnje leto.

Tožilstvo je sicer napovedovalo nov, tretji proces, vendar je Putin danes nakazal, da to ni zelo verjetno, je poročala nemška tiskovna agencija dpa.

Politično motivirani obsodbi?

Obe sojenji leta 2005 in 2010 sta bili deležni ostrih kritik na Zahodu, češ da sta politično motivirani. Tudi obramba Hodorkovskega in njegovega sodelavca Aleksandra Lebedeva, ki mu sodišče ves čas izreka zelo podobne kazni, že ves čas vztrajata, da so obtožbe na njun račun izmišljene in da sta obe sojenji že od samega začetka neveljavni.

Danes 50-letni Hodorkovski naj bi v zaporu pristal le zato, ker si je upal nasprotovati Putinu. Med drugim je ta nekdaj najbogatejši Rus financiral politično opozicijo proti Putinu. Slednji pa nikoli ni skrival, da Hodorkovskega ne mara. Tako je npr. pred izrekom druge sodbe leta 2010 javno ocenil, da »bi moral biti tat v zaporu«.