Ministrica Pusićeva se bo z visokimi predstavniki EU pogovarjala o pripravah Hrvaške na polnopravno članstvo v EU, o izvedbi akcijskega načrta, poteku ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe in drugih aktualnih temah.

Pusićeva se bo poleg Füleja sestala tudi z visoko zunanjepolitično predstavnico unije Catherine Ashton, komisarjem za medinstitucionalne odnose Marošem Šefčovičem in komisarjem za konkurenco Joaquinom Almunio.

V sklopu pogovorov o pristopni pogodbi je mogoče pričakovati, da bo odprto tudi vprašanje ratifikacije v Sloveniji, ki ta korak pogojuje z rešitvijo problema LB. Če državi do pomladi rešitve ne bosta našli, se omenja tudi možnost mediacije Evropske komisije.

Hrvaško pristopno pogodbo je doslej ratificiralo 20 članic unije. Slovenija je poleg Velike Britanije, Nemčije, Francije, Belgije, Danske in Nizozemske med sedmimi, ki tega še niso storile.

Hrvaška mora do konca meseca komisiji predati poročilo o uresničevanju desetih nalog, predvsem na področju pravosodja in konkurence, na katere jo je komisija izrecno opozorila v oktobrskem poročilu.

Komisija bo nato spomladi, predvidoma 21. marca, objavila poročilo o izpolnjevanju hrvaških zavez, ki naj bi dokončno pokazalo, ali bo slovenska soseda 1. julija res postala 28. članica unije. Pričakuje se, da bo poročilo pozitivno.