Zhou Yongkang, bivši šef nacionalne varnostne službe in še vedno eden najvplivnejših mož v oblastni hierarhiji, je ostal odmevno osamljen na protikorupcijskem bojnem polju kitajskega predsednika Xi Jinpinga. V uradnem sporočilu vladajoče komunistične partije je rečeno, da ga sumijo »resnih disciplinskih prekrškov«, kar je v tamkajšnjem političnem besednjaku obtožba za korupcijo.

Politični analitiki menijo, da Xi navkljub napovedanemu odločnemu boju proti korupciji sam ne bi mogel sprožiti postopka proti tako vplivnemu partijskemu funkcionarju, ki je bil do upokojitve pred dvema letoma član stalnega komiteja kitajske KP, najvplivnejšega oblastnega organa v državi, v katerem sedi sedmerica najvišjih partijskih vodij. Poleg bivših predsednikov Hu Jintaa in Jiang Zemina je zagotovo potreboval tudi podporo nekaterih drugih upokojenih in dejavnih funkcionarjev, ki pa menda že postajajo vse bolj nervozni, ko se protikorupcijske preiskave širijo med partijskimi in vladnimi uslužbenci. Čeprav uradno ni nič znanega o obtožbah na račun Zhoua, zahodni mediji poročajo, da naj bi sprejemal podkupnine pri imenovanjih vladnih uradnikov ter bil zapleten v korupcijske posle skupaj z družinskimi člani in političnimi zavezniki. Kot vodja nacionalne varnostne službe je bil član stalnega partijskega komiteja pet let in tako kot večina upokojenih visokih funkcionarjev pri 71 letih ohranil vpliv iz zakulisja v političnem sistemu, ki teži k soglasju pri sprejemanju odločitev. Zhou se je zadnjič v javnosti prikazal na podelitvi diplom na pekinški univerzi za nafto oktobra lani, zdaj pa ni znano, kje se nahaja, niti kdo je njegov pravni zastopnik, če ga ima. Objava o začeti disciplinski preiskavi proti njemu je sovpadla z napovedjo zborovanja CK komunistične partije, ki bo oktobra večino časa namenil »celoviti razpravi o krepitvi vladavine prava«. To je nekatere poznavalce kitajskih političnih razmer privedlo do sklepa, da bi lahko prav omenjeno partijsko telo odločilo, ali bodo proti Zhouu sprožili kazenski pregon ali pa ostali pri znotrajpartijskem postopku.

Nakopičil je milijarde

Če se bo Xi Jinping odločil, da centralni komite glasuje o začetku kazenskega postopka, bo to prvič, da bo moral pred sodišče stopiti kakšen upokojeni član stalnega partijskega komiteja. Doslej je namreč veljalo nepisano pravilo, da se slednjih ne postavlja pod drobnogled, in Xi zagotovo lahko pričakuje odziv drugih upokojenih partijskih veljakov, ki bodo v skrbeh, da preiskave dosežejo tudi njih in njihove družinske člane.

Protikorupcijska kampanja sedanjega kitajskega predsednika že do zdaj ni brez posledic. Med oblastnimi veljaki je sprožila razne poskuse, da bi se izognili kakršnim koli težavam. Mnogi na lokalni ravni so preprosto dvignili roke od velikih infrastrukturnih in drugih javnih projektov, v katerih so do nedavnega krožile in se tudi izgubljale ogromne vsote denarja, druga pa so prebegnili v predčasno upokojitev.

Redki niso niti samomori med vodilnimi v državnih firmah, ki so jih obiskali preiskovalni organi. Reuters je že decembra lani poročal, da je Zhou praktično v hišnem priporu, marca letos pa, da so oblasti njegovi družini zamrznile premoženje v vrednosti skoraj 15 milijard dolarjev in zaslišale okoli 300 njegovih sorodnikov ter političnih zaveznikov in sodelavcev.