Skoraj 23 let po razpadu Jugoslavije je slovenski predsednik včeraj prvič uradno obiskal Srbijo. Borut Pahor je s srbskim kolegom Tomislavom Nikolićem podpisal politično izjavo o medsebojnem sodelovanju in slovenski pomoči Srbiji na poti v Evropsko uniji, imel pa je tudi govor v skupščini.

Obisk prilagojen kriznim razmeram

Program dvodnevnega obiska je bil prilagojen razmeram v državi po katastrofalnih poplavah. Prav včeraj je premier Aleksandar Vučić sporočil, da so terjale skupno petdeset življenj, od tega je 26 ljudi umrlo naravne smrti, 24 pa se jih je utopilo, medtem ko štiri še pogrešajo. Pahor bo danes predvidoma obiskal najbolj prizadeto mesto Obrenovac, kjer voda še vedno pokriva osem odstotkov mesta. Slovenske ekipe so bile tam zelo dejavne, posebno pri črpanju vode iz strateško pomembne termoelektrarne Nikole Tesle. Pahor je obljubil nadaljnjo pomoč, tudi pri pridobivanju evropskih sredstev in pri oceni škode. Srbija naj bi sestavila seznam storitev, stvari in materialov, ki jih potrebuje, pomoč pa bo usklajeval obrambni minister Roman Jakič, ki v Srbiji spremlja Pahorja, tako kot tudi finančni minister Uroš Čufer. Nikolić se je Sloveniji in Slovencem znova zahvalil za hitro pomoč, ki so jo ponudili v različnih oblikah.

Pri Kosovu ni šlo za Srbijo

V govoru v skupščini je Pahor dejal, da so bila med državama obdobja nesoglasij in nerazumevanja, ki pa »so za nami«. Dejal je, da se je Slovenija ves čas zavedala občutljivosti vprašanja Kosova za Srbijo (srbski mediji so sicer zaradi spodrsljaja v prevodu večinoma poročali, da Slovenija občutljivosti ni nikoli razumela). Vendar, je dejal Pahor, se Slovenija ob osamosvajanju Kosova in njegovem priznavanju ni odločala za ali proti Srbiji, ampak je »sledila nekaterim svojim načelom«. Ob tem je pohvalil »politično modrost« Srbije pri reševanju tega vprašanja v »duhu evropske politike«. Slovenija je bila leta 2008 dejavna pri usklajevanju mednarodnega priznanja Kosova in je to storila kot 25. država.

Julija skupaj v Dubrovniku,kjer bo tudi Merklova

Pahorjev obisk ni le prvi uradni obisk slovenskega predsednika v Srbiji, je tudi zadnji prvi takšen obisk na območju zahodnega Balkana, je dejal. Z Nikolićem sta ocenila, da med državama ni odprtih vprašanj. V podpisani politični izjavi sta se zavzela tudi za reševanje vprašanj nasledstva SFRJ, kjer so včasih pogledi različni, ter za usklajen nastop na regionalnih in mednarodnih forumih. Eden takšnih je proces Brdo, katerega eden od idejnih očetov je Pahor in ki je namenjen pomoči državam zahodnega Balkana na poti v Evropsko unijo. Sredi julija bo v Dubrovniku potekal drugi vrh predsednikov držav, ki sodelujejo v procesu, po napovedih pa se ga bo udeležila tudi nemška kanclerka Angela Merkel.

Poleg obiska Obrenovca bo današnji, zadnji dan obiska namenjen gospodarskemu sodelovanju. Pahorja namreč spremlja številna delegacija s predstavniki skoraj stotih slovenskih podjetij. Blagovna menjava med državama je lani sicer znašala 1,075 milijarde evrov, kar predstavlja 2,45 odstotka blagovne menjave Slovenije.ba