Sanaderja bremenijo, da je leta 2008 z bivšim lastnikom kemične industrije Dioki skupina, Robertom Ježićem spodbujal takratnega direktorja Hepa Ivana Mravaka, naj Ježićevim podjetjem posodi 15 milijonov kun (dva milijona evrov) ter jim omogoči nakup elektrike po nižjih cenah, kot so bile na trgu.

Kot navaja tožilstvo, je Ježić prosil Sanaderja, naj zahteva od Mravaka nižjo ceno elektrike, kar naj bi nekdanji direktor Hepa tudi storil v letih 2008 in 2009 in sicer brez vednosti uprave.

Dioki je medtem vrnil sposojeni denar, z nakupom elektrike po nižjih cenah pa so oškodovali Hep za slabe štiri milijone kun ali dobrega pol milijona evrov.

Peta obtožnica proti Sanaderju

Gre za peto obtožnico proti Sanaderju, ki je bil lani na prvi stopnji obsojen na deset let zapora zaradi vojnega dobičkarstva in korupcije v primerih Hypo in Ina-Mol, kar so združili v eno obtožnico. Ravno Ježić je bil osrednja priča tožilstva v primeru obtožb proti Sanaderju, da je prejel deset milijonov evrov podkupnine od madžarske energetske družbe Mol.

Ježić je proti Sanaderju pričal tudi v primeru Fimi-media, medtem ko je Mravak decembra 2011 lani dosegel dogovor s tožilstvom, ko je v najbolj razvpitem hrvaškem korupcijskem primeru priznal, da je prispeval 600.000 kun za črne sklade HDZ. Sodišče ga je obsodilo na leto in pol zapora.

Sanader je lani zavrnil vse obtožbe o zlorabi premierskega položaja v Hepu in je ponovno zatrjeval, da gre za politično obarvano sojenje.

Pred kratkim se je proti Sanaderju začelo tudi sojenje v primeru Planinska, v katerem ga bremenijo okoriščanja pri malverzacijah ob prodaji poslovnega poslopja svojega prijatelja hrvaški vladi.