Nadzor nad Fergusonom, kjer je beli policist v soboto ubil neoboroženega temnopoltega najstnika, je v četrtek prevzela državna avtocestna policija oziroma njen stotnik Ron Johnson, ki je odraščal v mestu in je temnopolt. Pri preiskavi ustrelitve najstnika poleg tega sodeluje zvezno pravosodno ministrstvo, katerega del je zvezna policija FBI.

Kritičen tudi Obama

Pravosodni minister ZDA Eric Holder je bil v četrtek zelo kritičen do lokalne policije, ki je po mnenju kritikov položaj poslabšala s pretiranim razkazovanjem moči in kasneje tudi s pretirano uporabo sile. To je v četrtek kritiziral tudi predsednik ZDA Barack Obama.

(Foto: Reuters)

Lokalna policija je kmalu po ustrelitvi 18-letnega Michaela Browna, ki je imel glede na izpoved edinih dveh očividcev dvignjene roke in se je predajal policistu, poslala na ulice Fergusona močno oborožene sile in pse. To je pri temnopoltih prebivalcih izzvalo različne zgodovinske konotacije; pse so npr. uporabljali beli lastniki sužnjev, ko so lovili ubežnike.

Razbijanje trgovin in uničevanje avtomobilov

V nedeljo zvečer so protestniki v Fergusonu razbijali trgovine, avtomobile in druge zgradbe, policija pa je aretirala skupno 32 ljudi. Protesti, nasilje in aretacije so se nadaljevali tudi naslednje noči. V sredo so protestniki policiste celo obmetavali s kamenjem in molotovkami, ti pa so odgovorili s solzivcem in dimnimi bombami.

(Foto: Reuters)

Šef policije v okrožju St. Louis Thomas Jackson je v četrtek zjutraj posvaril, da je mesto sod smodnika, a nato mu je na pomoč priskočilo pravosodno ministrstvo s strokovnjaki za obvladovanje množice - brez nepotrebnega razkazovanja moči.

»Roke gor, ne streljaj«

Svoje je prispeval tudi stotnik državne policije Johnson, ki je dejal, da želi prekiniti začaran krog nasilja in se je v četrtek zvečer celo podal med protestnike. Ti so skupaj z njim vzklikali geslo »Roke gor, ne streljaj«, nekateri so ga celo objemali. Lokalni in nacionalni mediji poročajo, da je bila podoba v četrtek zvečer povsem drugačna od prejšnjih dni, saj se je slišala tudi glasba, ljudje so uživali v hrani in bilo je celo nekaj smeha.

(Foto: Reuters)

Policija trdi, da sta dva temnopolta v soboto napadla policista, katerega imena še niso razkrili. Eden od napadalcev naj bi ga potisnil v avtomobil, kjer sta se ruvala za pištolo. Napadalca naj bi nato pobegnila, policist pa ju je lovil.

Streljal, ko je bil že na tleh

Dorian Johnson, ki je bil skupaj z ustreljenim, je nasprotno povedal, da ju je policist iz avtomobila najprej preganjal s ceste, nato pa zgrabil Browna za lase in ga vlekel v avtomobil, pri čemer je mahal s pištolo, ki se je sprožila. Brown je pobegnil, policist pa je stekel za njim in streljal. Brown se je ustrašil, se ustavil in dvignil roke, da se preda, nakar ga je policist ustrelil. Nanj naj bi streljal tudi, ko je bil že na tleh. To je videl tudi moški s terase bližnjega stanovanja.

(Foto: Reuters)

Preiskava poteka, policijskega nasilja pa je očitno postalo dovolj tudi ljudem iz drugih delov ZDA. V New Yorku so protesti v četrtek potekali na Times Squareu, Union Squareu, v sosednjem Newarku v New Jerseyju, pa tudi po drugih zveznih državah in mestih v ZDA. Protestniki povsod ponavljajo geslo »Roke gor, ne streljaj«.