Glede na zahteve španske ustave mora parlament najprej sprejeti ustrezni zakon, ki bo kralju formalno dovolil abdikacijo. Ustava iz leta 1978 je namreč to predvidela, vendar pa parlament tega doslej še ni sprejel.

Kot poroča nemška tiskovna agencija dpa, naj bi parlament v Madridu ta zakon sprejel po hitrem postopku. Že danes naj bi se sestala vlada, da bi sprejela zakonski predlog in ga posredovala parlamentu.

Protestniki zahtevajo, da Španija postane republika

Vendar pa se s tovrstnim hitenjem nikakor ne strinja več tisoč protestnikov, ki so danes preplavili španska mesta in zahtevajo referendum, ali bi Španija sploh še bila ustavna monarhija. Protestniki zahtevajo, da bi država morala znova postati republika, z voljenim voditeljem države, brez kralja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Premier Mariano Rajoy je v odzivu na pozive k pripravi referenduma ocenil, da monarhija uživa podporo večine Špancev. "Predlagajte ustavno reformo, če vam ustava ni všeč. To imate pravico narediti. Kar pa v demokraciji ne morete storiti, je iti mimo zakonov," je dejal.

Republikansko vzdušje je sicer v Španiji vseskozi močno prisotno, kljub ponovni vzpostavitvi ustavne monarhije po koncu diktatorskega režima generala Francisca Franca, ki je Španiji vladal štiri desetletja do leta 1975. Kralj je bil nato pomemben varuh demokracije v Španiji, kar mu priznavajo tudi drugod po Evropi.

Nasprotniki monarhije zdaj poudarjajo, da so ti časi minili in da kralj Španiji ni več potreben. Za referendum o nadaljnji usodi španske monarhije se najglasneje zavzemajo tri manjše stranke - Podemos, Združena levica in zelena stranka Equo -, ki so na evropskih volitvah 25. maja skupaj zbrale kar 20 odstotkov glasov.

Močan upad priljubljenosti bi lahko škodoval kraljevi družini

Podpornike monarhije skrbijo tudi javnomnenjske raziskave, ki kažejo na močan upad priljubljenosti kralja, kar je predvsem posledica afere, ko si je sredi najhujše gospodarske krize in epidemične brezposelnosti v državi leta 2012 privoščil razkošen lov na slona v Bocvani. Prav tako je podpora kraljevi družini padla zaradi sumov vpletenosti kraljeve hčerke Cristine in njenega soproga Inakija Urdangarina v korupcijske posle.

Glede na javnomnenjske raziskave iz januarja letos je podpora kralju Juanu Carlosu padla na vsega 41 odstotkov, medtem ko se je podpora njegovi abdikaciji v korist Felipeju dvignila na 62 odstotkov. A hkrati je ta raziskava, ki jo je opravila agencija Sigma Dos, pokazala tudi, da monarhijo v Španiji podpira manj kot polovica vprašanih - 49 odstotkov, še povzema AFP.