Mirt, ki je pred tednom dni na lastni koži izkusil policijsko nasilje v Ankari, ne verjame, da je tako malo smrtnih žrtev. »Na spletu je veliko grozljivih posnetkov, pod katerimi piše, da so ljudje na njih umrli. Vseeno pa ne morem potrditi, da je dejansko več smrtnih žrtev kot jih oblasti navajajo. Tako pravijo tudi moji turški prijatelji, s katerimi sem se pogovarjal danes,« je za Dnevnik.si povedal Mirt.

Poudaril je, da domači mediji še vedno ignorirajo proteste »oziroma prikazujejo tisto, kar ugaja oblasti«, dodal pa, da se vse več novinarjev udeležuje protestov, saj je »stvar postala tako velika, da se je ne da več ignorirati«.

Privrženci AKP se pridružujejo policistom in pretepajo upornike

»Erdogan je pred obiskom Maroka dejal, da bodo protesti končani, še preden se vrne. To se ni zgodilo, zato je nekoliko izzval protestnike z besedami, da komaj kroti svoje privržence, da ostajajo doma. V resnici pa privrženci AKP hodijo po mestih skupaj s policijo in pretepajo protestnike,« nam je sporočil Mirt. »Še posebej je bilo to izrazito v Izmirju, kjer se je podmladek AKP spustil nad protestnike s palicami, policija pa je le opazovala, kaj se dogaja,« dodaja.

»Pojavljajo se tudi mnoga pričevanja policistov, ki zatrjujejo, da so dobili ukaze o takšnem načinu ravnanja in sami nikoli niso hoteli početi takšnih stvari. Bilo naj bi celo nekaj samomorov policistov zaradi dejanj med protesti,« še dodaja Mirt. Kot pravi, življenje v Turčiji zaenkrat še ni moteno.

Prihodnji teden je pričakovati zaostritev situacije

15. in 16. junija so v Ankari in Carigradu sicer organizirani protesti v podporo AKP, tako da se bodo takrat po mnenju našega sogovornika stvari še dodatno zaostrile. »Prijatelji tukaj se zavedajo, da bodo težko spravili Erdogana z oblasti, se pa vsi strinjajo, da je to začetek njegovega konca in da mu sedaj vsaj ne bo uspelo spremeniti ustave. Število mandatov za premierja je v Turčiji omejen na tri (in to je Erdoganov tretji) in zato se tako trudi, da bi razširil pooblastila predsednika države. Po koncu mandata namreč namerava kandidirati za ta položaj,« je pojasnil Mirt in dodal, da nekateri njegovi prijatelji menijo, da bi vse skupaj lahko vodilo tudi v državljansko vojno.

Protesti pa se medtem nadaljujejo, vendar po Mirtovih besedah »z manjšo intenziteto kot prej, saj zadnja dva dneva dežuje, prav tako pa so se policisti utrudili«. Sicer pa se protesti spreminjajo v akcije v stilu gibanja Occupy. »Ljudje postavljajo šotore in kampirajo v znak protesta. Tako so po vzoru carigrajskega Occupy Gezi zasedli še enega izmed parkov v Ankari, v Eskisehirju pa so se spravili kar na eno izmed glavnih mestnih prometnic, pred eno večjih nakupovalnih središč,« nam je še sporočil Mirt.