Omenjeni program financiranja je podpiral aktiviste in politike, ki so podpihovali nemire v Egiptu, da bi z njimi dosegli odstop avtokratskega predsednika Hosnija Mubaraka, ki so ga odstavili v ljudski vstaji. Za programom State Departmenta naj bi stali ameriški državni uradniki, šlo pa naj bi za nekakšno iniciativo za pomoč k demokraciji. To naj bi bil del širšega prizadevanja Obamove administracije, da bi znova pridobili vpliv v državah arabske pomladi, kjer je prišlo do porasta islamistov, ki v veliki meri nasprotujejo ameriškim interesom na Bližnjem vzhodu.

Prizadevanja pod pretvezo zagotavljanja demokracije

Med aktivisti, ki so jih financirali, sta bila tudi izgnani egiptovski policijski uradnik, ki je načrtoval nasilno odstranitev Mursijeve vlade, in anti-islamistični policist, ki je zagovarjal zapiranje mošej in nasilni izgon duhovnikov, pa tudi cela vrsta opozicijskih politikov, ki so si prizadevali za odstranitev prvega demokratično izvoljenega egiptovskega predsednika, kažejo dokumenti. Informacije, ki so jih pridobili pri Berkeleyu, razkrivajo, da je Washington v imenu demokracije pomagal protestnikom, pri tem pa naj bi prišlo do kršitev egiptovskega zakona, ki prepoveduje tuje politično financiranje. Hkrati gre tudi za kršenje regulativ ameriške vlade, ki prepovedujejo uporabo davkoplačevalskega denarja za financiranje tujih politikov ali za financiranje subverzivnih dejavnosti, ki nasprotujejo demokratično izvoljenim vladam.

Financiranje je bilo nezakonito

Program Washingtona za spodbujanje demokracije na Bližnjem vzhodu je filtriran skozi piramido različnih agencij znotraj State Departmenta. Na stotine milijonov davkoplačevalskih dolarjev je bilo tako usmerjenih v Urad za demokracijo, človekove pravice in delo (DRL), Iniciativo za partnerstvo na bližnjem vzhodu (MEPI), USAID in kvazi vladno organizacijo za zagotavljanje sredstev za demokracijo (NED). V zameno te skupine preusmerjajo denar k drugim organizacijam, kot so med drugimi Mednarodni republikanski inštitut, Nacionalni demokratični inštitut (NDI) in Freedom House. Zvezni dokumenti kažejo na to, da so te skupine pošiljale denar določenim organizacijam v Egiptu, ki jih večinoma vodijo člani proti Mursiju naperjenih političnih strank.

Kupovanje vpliva

Iniciativa za partnerstvo na Bližnjem vzhodu, ki jo je leta 2002 ustanovila administracija Georga W. Busha z namenom, da vpliva na politiko na Bližnjem vzhodu po terorističnih napadih 11. septembra, je porabila približno 900 milijonov dolarjev za demokratične projekte v regiji, razkriva baza podatkov o zveznih donacijah. Nekateri opazovalci dogajanja na Bližnjem vzhodu pa namigujejo, da so demokratična prizadevanja ZDA v Egiptu je v resnici bolj kupovanje vpliva kot širjenje človekovih pravic in spodbujanje dobrega vladanja.