Ameriško vrhovno sodišče je leta 2003 prepovedalo usmrtitve duševno zaostalih ljudi, pri čemer je za mejo določilo vrednost inteligenčnega količnika (IQ) okrog 70 točk. Država Teksas je izvedla dva inteligenčna testa pred desetletjem, vendar pa Campbellovim odvetnikom tega ni priznala. Ni priznala niti tega, da je bil rezultat enega 68, drugega pa 71 točk.

Pravosodni minister Teksasa Gregg Abbot je bil proti zaustavitvi usmrtitve in je trdil, da bi se lahko odvetniki na duševno zaostalost sklicevali že prej. Ni jasno, ali se je sprenevedal ali pa tudi on ni vedel za omenjena testa. Prizivno sodišče je primer vrnilo v ponovno obravnavo na sodišče prve stopnje ob upoštevanju doslej skritih dejstev glede duševne zaostalosti.

Obsojen zaradi udeležbe pri ugrabitvi, posilstvu in umoru

Campbell je bil obsojen na smrt zaradi udeležbe pri ugrabitvi, posilstvu in umoru 20-letne Alexandre Rendon iz Houstona. Njegovi odvetniki so povedali, da bi moralo biti tožilcem takoj jasno, da z njim ni vse v redu, saj je svoji mami dal v darilo žrtvin plašč, dekletu žrtvin nakit, sam pa se je odkrito vozil naokrog z avtomobilom umorjene.

Odvetniki so zahtevali preklic smrtne kazni tudi zaradi težav s sredstvi za usmrtitve v ZDA, kot zgovorno priča ponesrečena usmrtitev Claytona Locketta prejšnji mesec v Oklahomi. Ta je umiral pri zavesti 40 minut, dokler ga ni zadela kap. Ameriška ustava prepoveduje nenavadne in okrutne kazni in nasprotniki smrtne kazni trdijo, da nepreverjena in skrita sredstva za usmrtitev pomenijo natanko to.

V ZDA namreč vlada pomanjkanje sredstev za usmrtitev brez bolečin z vbrizganjem uspavala, sredstva za paralizo in na koncu še strupa. Evropski proizvajalci so prekinili dobavo v ZDA, kjer ključnega pomirjevala pentobarbital ne proizvajajo. Vsaj ne v laboratorijih, ki imajo vsa potrebna dovoljenja.

Sredstva za usmrtitev nabavljali na črnem trgu

Zagovorniki smrtne kazni se niso dali motiti in so omenjena sredstva začeli nabavljati skoraj dobesedno na črnem trgu. Trdijo sicer, da to ni res, vendar pa hkrati skrivajo informacije o proizvajalcih in informacije o ustreznosti sredstev.

Vse to so Campbellovi odvetniki predložili prizivnemu sodišču, ki pa je sprejelo argument Teksasa, da so doslej s tovrstnimi sredstvi brez težav usmrtili že sedem ljudi in je vse v najlepšem redu. Kljub temu se bodo prizadevanja proti smrtni kazni zaradi neustreznih sredstev nadaljevala, dokler ne bo svoje povedalo vrhovno sodišče ZDA.