Mirovne sile dandanes delujejo v veliko bolj kompleksnih razmerah. Pomagajo doseči mir v državah, ki jih pestijo konflikti. Pogosto so ti konflikti notranji. Pomagajo tudi tam, kjer mirovni sporazumi niso dosegli želenih učinkov. Dodaten izziv za mir predstavljajo še nedržavni akterji, kot na primer organizirane kriminalne skupine.

Kot odgovor na nove izzive so mirovne operacije ZN razvile večdimenzionalni pristop, ki združuje vojsko, policijo in civiliste. S skupnimi močmi delujejo na različnih področjih; krepijo vladavino prava in človekove pravice ter ščitijo civiliste. Medtem ko se mirovne operacije soočajo z novimi izzivi, kamor sodita Demokratična republika Kongo in Mali ter morda še Somalija in Sirija, se moramo zavedati naslednjih dveh dejstev:

Prvič; mirovne operacije ZN ne morejo nadomestiti politični dogovor. Namreč, podlaga za mirovne operacije mora biti jasen politični dogovor.

V primeru DR Kongo je 11 držav podpisalo sporazum za zagotavljanje miru in varnosti v regiji, ki predstavlja nepogrešljivo platformo za delovanje stabilizacijske misije ZN v DR Kongo (MONUSCO). Njeno poslanstvo je prekinitev kroga nasilja v državi. Veliko je potrebno postoriti tudi v Maliju. Vse sprte strani se mora vključiti v proces politične sprave, ki bo podlaga delovanja večdimenzionalne integrirane stabilizacijske misije ZN v Maliju (MINUSMA). Njeno poslanstvo bo krepitev varnosti in zaščita civilistov v državi.

Drugič; mirovne operacije ZN potrebujejo več razpoložljivih sredstev in nove veščine. Zagotoviti moramo, da misije dobijo sredstva, ki jih potrebujejo. Le tako lahko zagotovimo polno pripravljenost na nove izzive in ustrezen odziv nanje.

Oborožene skupine v vzhodnem delu DR Kongo še naprej ogrožajo na milijone civilistov. Kot način rešitve problema se je vzpostavila t.i. intervencijska brigada, ki ima na razpolago neoborožena brezpilotna zračna plovila za spremljanje gibanja oboroženih skupin. Razpoložljiva vojaška oprema bo mirovnim operacijam ZN zagotovila taktično prednost, hitro mobilnost in močnejši odvračalni učinek.

Omenjeni novi pristopi vzbujajo skrb, da mirovne operacije ZN dobivajo povsem vojaški značaj. To ni res. Mandat misije v DR Kongo, ki jo je potrdil Varnostni svet ZN, je jasen: uporaba sile s strani pripadnikov mirovnih sil ZN je izjema, niti najmanj pa pravilo v mirovnih operacijah organizacije.

Spreminjajoča se narava oboroženih konfliktov od mirovnih operacij zahteva prilagajanje. Pripadniki mirovnih sil ZN vedno bolj delujejo v razmerah, ki so izjemno nevarne, mir in stabilnost pa težko dosegljiva. Glede na to, da se mirovne operacije soočajo s konflikti 21. stoletja, prilagajanje že poteka. Sicer ne moremo govoriti o revoluciji misij, lahko pa o evoluciji.

Delovanje mirovnih operacij ZN vodijo določena temeljna načela, ki so vodilo le-teh vse od leta 1950. V mislih imam nepristranskost v prizadevanjih za mir in delovanje s soglasjem strank. Sila se uporabi le v samoobrambi in za obrambo mandata Varnostnega sveta ZN. Kljub temu morajo misije biti pripravljene, da se soočijo z nepredvidljivimi situacijami, ki so del stvarnosti mirovnega procesa.

V Maliju se vzpostavlja nova misija v dokaj sovražnem okolju. Modre čelade se bodo soočale z nevarnostmi, ki jih prinašajo improvizirane eksplozivne naprave in samomorilski napadalci. Slednje je postalo znano pod besedno zvezo "asimetrično vojskovanje". Pripadniki mirovnih sil so v izjemni nevarnosti, da postanejo kolateralne žrtve konfliktov. Občasno so celo neposredna tarča sprtih strani. MINUSMA se vzpostavlja vzporedno s francoskim posredovanjem v državi, ki želi preprečevati terorizem in vzpostaviti mir.

V letu 2012 je svoje življenje izgubilo 111 pripadnikov mirovnih sil ZN. Mnogi so umrli v okviru službenih dolžnosti. Aprila letos je bilo ubitih 5 pripadnikov mirovnih sil v Južnem Sudanu. Napaden je bil civilni konvoj, ki so ga spremljali. Junija lani je bilo ubitih 7 pripadnikov mirovnih sil v Slonokoščeni obali. Napadena je bila njihova patrulja. Lani so še umrli mirovniki zaradi napadov v Darfurju, regiji Abyei in DR Kongo.

Svetovni dan pripadnikov mirovnih misij ZN (29. maj) je priložnost, da se poklonimo padlim mirovnikom. Hkrati se lahko tudi poklonimo edinstvenemu partnerstvu za mir; vsem tistim, ki prispevajo finančne, človeške in materialne vire. Iskrena hvala za to dragoceno partnerstvo. Mirovne operacije ZN se preko tega razvijajo naprej in postajajo vedno bolj primerno orodje za reševanje sodobnih konfliktov. Kljub grožnjam, starim in novim, pripadniki mirovnih sil ZN še naprej počnejo to, kar najbolje znajo: gredo tja, kamor drugi ne morejo ali nočejo iti, in pomagajo ljudem in skupnostim v konfliktu. Še naprej bo to osrednje vodilo delovanja mirovnih operacij.