»Potrdim lahko, da so v zadnjih 24 urah ruska letala večkrat vstopila v ukrajinski zračni prostor,« je dejal predstavnik Pentagona, ki drugih podrobnosti ni razkril. Je pa Rusijo pozval, naj »nemudoma sprejme ukrepe za umiritev razmer«, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Warren je še razkril, da se je želel ameriški obrambni minister Chuck Hagel po telefonu pogovarjati z ruskim kolegom Sergejem Šojgujem, a Moskva še ni odgovorila na to ameriško zahtevo.

Ruski sistem za nadzor zračnega prostora ni zabeležil nobenih kršitev zračnih meja

Rusko obrambno ministrstvo je danes zanikalo trditve Pentagona, da so ruska letala kršila ukrajinski zračni prostor. »Ruski sistem za nadzor zračnega prostora ni zabeležil nobenih kršitev zračnih meja držav, ki mejijo na Rusijo, vključno z Ukrajino,« je v izjavi, ki jo je povzela ruska tiskovna agencija Itar-Tass, zapisalo obrambno ministrstvo.

Na kršitev ukrajinskega zračnega prostora s strani Rusije se je med obiskom v Rimu danes odzval tudi začasni ukrajinski premier Arsenij Jacenjuk. Kot je dejal, so ruska vojaška letala ponoči večkrat preletela in kršila ukrajinski zračni prostor, da bi s tem »izzvala Ukrajino, da začne vojno«, še poroča AFP.

»To so karierni vojaki, ne pa člani opazovalne misije«

Vodja proruskih separatistov v mestu Slavjansk Vjačeslav Ponomarjov je za rusko televizijo danes zatrdil, da so osebe, ki so jih pridržali, karierni vojaki in ne člani opazovalne misije Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse), s katerimi se je pred kratkim pogovarjal.

Obtožil jih je, da so pripravljali sabotažne akcije po ukazu vlade v Kijevu. Odločitve o tem, ali jih bodo izpustili, še niso sprejeli, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Koliko oseb je med pridržanimi, za zdaj ni jasno. Po navedbah Ovseja je v skupini, ki je potovala z avtobusom, 13 oseb, med njimi osem vojaških opazovalcev Ovseja in pet predstavnikov ukrajinskih oboroženih sil. Predstavnike Ovseja sestavljajo štirje nemški opazovalci, preostali štirje pa so iz Češke, Danske, Poljske in Švedske.

Rusija skuša rešiti nastalo situacijo

V vzhodno Ukrajino se je medtem že napotila skupina predstavnikov Ovseja, ki bo skušala doseči izpustitev vojaških opazovalcev v Slavjansku, je dpa danes izvedela iz vladnih krogov v Berlinu.

Medtem se je oglasila tudi Rusija, ki je sporočila, da si prizadevajo rešiti incident v zvezi s pridržanimi člani misije Ovse. »Ruska stran si prizadeva v okviru danih možnosti rešiti nastalo situacijo v povezavi z vojaškimi opazovalci, ki se nahajajo v bližini Slavjanska,« je sporočilo rusko zunanje ministrstvo.

Mesto obkolili ukrajinski vojaki

Slavjansk, ki je v rokah oboroženih proruskih separatistov, so sicer v petek obkolili ukrajinski vojaki, da bi jim preprečili številčno okrepitev. Danes so sporočili, da so v bližini mesta uničili štiri cestne zapore, ki so jih postavili separatisti, še navaja dpa.

Proruski separatisti v Slavjansku kljub mednarodnemu dogovoru, ki so ga prejšnji teden v Ženevi dosegle ZDA, Rusija, Ukrajina in EU, še naprej nadzorujejo vladna upravna poslopja. Dogovor med drugim predvideva razorožitev nezakonitih paravojaških skupin in odpravo zasedb upravnih poslopij.

Nove sankcije zoper Rusijo

Skupina sedmih najrazvitejših držav sveta (G7) bo uvedla nove sankcije proti Rusiji, najverjetneje na področju gospodarstva, trgovine in financ. G7 je v sporočilu za javnost utemeljil, da so se za nove sankcije odločili, ker Rusija ni izvedla nobenega konkretnega dejanja za uresničitev ženevskega dogovora. G7 je še poudaril, da namerava tako uresničiti »celovite pravne in praktične posledice« nezakonitega ruskega poskusa priključitve Krima in Sevastopola.

Hkrati je G7, v kateri so Kanada, Francija, Nemčija, Italija, Japonska, Velika Britanija in ZDA, pohvalil »zadržanost« nove ukrajinske vlade v Kijevu pri ravnanju s proruskimi oboroženimi pripadniki, ki so na vzhodu Ukrajine zavzeli več javnih stavb. Poudarili so tudi, da so vrata za diplomatsko rešitev ukrajinske krize še vedno odprta.