Kompromis so podprle vse članice, razen Belgije in Luksemburga, je povedal grški minister za okolje Janis Maniatis.

Okoljski ministri so tako danes potrdili kompromis o GSO, ki so ga po težavnih in dolgih pogajanjih pred nekaj tedni dosegli veleposlaniki članic EU.

Nova pravila vključujejo seznam razlogov, iz katerih lahko članice omejijo ali prepovedo pridelavo gensko spremenjenih poljščin: to so okoljski in socioekonomski razlogi, raba zemljišč, urbanistično načrtovanje in cilji kmetijske politike.

Kompromis med drugim določa, da bodo morale vse članice dovoliti tranzit gensko spremenjenih proizvodov čez svoje ozemlje. Poleg tega vključuje klavzulo o pregledu direktive po štirih letih. Namen novih pravil je poenostaviti proces odobritve GSO, saj sedanji ne deluje. Članice, ki jim nasprotujejo, namreč vztrajno blokirajo odobritev teh organizmov na evropski ravni.

Politični dogovor je sicer šele izhodišče za pogajanja z Evropskim parlamentom, ki bodo po pričakovanjih težavna, saj je parlament zahteval ambicioznejše rešitve. Pogajanja s parlamentom naj bi se začela zgodaj jeseni. Sedaj se v EU prideluje le ena vrsta gensko spremenjenega proizvoda - Monsantova koruza MON810, in to v glavnem v Španiji.

Drugi gensko spremenjeni proizvod, za katerega je EU dovolila pridelavo v letu 2010, je bil gensko spremenjeni krompir, vendar je bil prodajno neuspešen, zato so ga po dveh letih umaknili s trga.