Prejšnji teden je ruski predsednik Vladimir Putin vladi ukazal, naj zamrzne cene vodke. Letos se je cena slavne pijače zaradi padca rublja povečala za 30 odstotkov in trenutno pol litra stane 220 rubljev ali 3,35 evra. Tudi cene osnovnih živil so se precej zvišale: ribe za 20 odstotkov, sir za 28, goveje meso za 11, svinjina za 27, jabolka za 22, zelje pa celo za 44 odstotkov. Rusija zaradi padca cen nafte na svetovnem trgu in zahodnih sankcij doživlja najhujšo gospodarsko krizo po letu 1998.

Sam Putin zamrznitev cen vodke utemeljuje s trditvijo, da hoče poskrbeti za zdravje Rusov in onemogočiti še pogostejše uživanje nezakonito zvarjenega žganja, ki je pogosto škodljivo, včasih tudi smrtno nevarno. »Hitro naraščanje cen vodke vodi k večji porabi alkohola, ki ga ponujajo na črno,« je v sredo pojasnjeval svojo odločitev pred zbranimi namestniki vlade in guvernerji. Putin naj bi tako spet spodbujal zdrav način življenja. To že dolgo dokazuje z objavljenimi fotografijami, na katerih jezdi, lovi ribe ali plava z delfini.

Poceni vodka naj bi torej tudi reševala življenja. Po neki študiji iz Oxforda četrtina moških Rusov ne doživi 55. leta starosti, v veliki večini zato, ker popijejo preveč alkohola, pri čemer sicer ni jasno, ali gre za vodko ali za nezakonito proizvedeno žganje. Tako kot nekoč pa naj bi številnim Rusom vodka ali slabše vrste žganja predstavljale osnovno živilo.

Padec cen nafte manj nevaren

V resnici Putin z zamrznitvijo cen vodke rešuje predvsem samega sebe. Nadaljnje zvišanje cen bi pač precej povečalo nezadovoljstvo med Rusi, ki jo imajo za nacionalno pijačo in je zelo veliko popijejo. Odrasel Rus naj bi je na teden povprečno popil malo manj kot dva litra. Če nekateri Putinu napovedujejo, da ne bo preživel nadaljnjega padca cen nafte, je zdaj sam predvsem hotel preprečiti nevarnost, da bi njegov režim zrušilo nadaljnje naraščanje cen vodke.

Vsaj za zdaj Putin ostaja doma izjemno priljubljen, zdaj celo bolj kot kdajkoli prej zaradi priključitve Krima in siceršnjega kljubovanja Zahodu v Ukrajini, saj ga podpira več kot 80 odstotkov Rusov. Za inflacijo in padanje življenjskega standarda naj bi bil kriv Zahod, ki hoče škodovati Rusiji. Pri padcu cen nafte naj bi šlo za ameriško zaroto proti Rusiji. Kakorkoli že, Rusi so za zdaj v svojem domoljubju, ki ga izraža in pooseblja Putin, pripravljeni stisniti zobe. A v prihajajočem letu bi se stvari lahko še bolj poslabšale, če bo cena nafte še naprej tako nizka ali če bo celo padla. Ruski proračun za leto 2015 izhaja iz predpostavke, da je cena sodčka 100 dolarjev, kot je bilo še poleti. Trenutno je že padla na 60 dolarjev. V petek je ruski finančni minister Anton Silvanov ocenil, da bo prihodnje leto BDP padel za 4 odstotke. Po njegovem mnenju bi bilo treba za 10 odstotkov zmanjšati izdatke, pri čemer se je zavzel za reze predvsem pri vojski, ne pa pri šolstvu in vlaganjih v infrastrukturo.

Na zalogo tudi vozovnice

Srednji in nižji sloj znaten padec cen nafte na svetovnem trgu in zahodne sankcije že zdaj občutita. Plače in pokojnine ne sledijo letošnji 10-odstotni inflaciji. Prizadeti so tudi prihranki, ki jih ima vsaka tretja družina. Vendar so vsaj za zdaj trgovine dobro založene. Večinoma pa Rusi iz izkušenj iz leta 1998 že vedo, da bo po padanju rublja inflacija vse hujša. Tako se je, preden bodo cene še bolj narasle, povečal naval na elektroniko, pohištvo in avtomobile. Pogosto poskušajo Rusi tudi kam vložiti svoje rublje, ki so vsak teden manj vredni, revni pa si delajo zaloge konzerv mesa, ki bodo kmalu dražje. Ravno te dni pa na primer prebivalci Sankt Peterburga na veliko kupujejo vozovnice za podzemno železnico, ker se bo po 1. januarju znatno podražila.