Afriška unija (AU) je v ponedeljek pozno zvečer še enkrat zagrozila s sankcijami tistim, ki spodbujajo nasilje, s tem pa zavirajo mirovne pogovore. »Borimo se z uporniki,« je prek telefona za tiskovno agencijo Reuters povedal Nhial Majak Nhial, župan kraja Bor, ki leži okoli 190 kilometrov severno od prestolnice Juba. Med pogovorom je poveljeval vladnim junakom, v ozadju pa se je slišalo streljanje.

Da od jutra potekajo spopadi v mestu Bor, je sporočila tudi južnosudanska vojska. Tiskovni predstavnik vojske Philip Aguer sicer podrobnosti še ni mogel razkriti.

Vojska je prejšnji teden slavila prevzem nadzora nad Borom iz rok upornikov, ki se z vladnimi silami borijo že več kot dva tedna. A je mesto, prestolnico regije Jonglei, v strahu pred protinapadi upornikov vseeno zapustilo več tisoč prebivalcev.

Nasilju zaenkrat ni videti konca

Spopadi so se pričeli 15. decembra med skupinami vojakov v Jubi, nasilje se je bliskovito razširilo po polovici zveznih držav ter narod razklalo na dva dela – podpornike uporniškega vodje Rieka Machara (pleme Nuer) in podpornike predsednika Salva Kiira (pleme Dinka). Sosednje države so v preteklih dneh že zagrozile s sankcijami, če skupini do konca torka (torej do danes) ne odložijo orožja in se začnejo pogajati. A zaenkrat nasilju in sovražnosti ni videti konca.

Afriški narodi bi se morali hitro odzvati in priskočiti pomoč, da bi skušaj ustavili prelivanje krvi, je za CNN v ponedeljek poudaril predsednik Kiir. »V trenutku, ko so skušali uresničiti prevrat in ko je izbruhnilo nasilje, bi morali vodje vseh afriških narodov priti sem in ponuditi vojaško podporo, s čimer bi upornike zmleli za vedno,« je bila jasen Kiir. A vendarle jih za pomoč ni prosil, je povedal.

Do miru z vojno ali s pogovori

Če se druga stran, ki jo vodi nekdanji podpredsednik Machar, ne bo strinjala s pogovori brez orožja, se bomo borili, je obljubil Kiir. »V obeh primerih bomo sčasoma dosegli mir,« je dodal. Grožnje proti Macharju je napovedal tudi ugandski predsednik Yoweri Miseveni: »Če se ne bo želel pogovarjati, ga bomo uničili.«

Obenem pa je izrazil zaskrbljenost zaradi ljudi, ki morajo zapustiti svoje domove. »Danes se ukvarjam z vprašanjem, kako končati to nesmiselno vojno, da bodo ljudje živeli v blaginji in se bodo lahko vrnili na domove,« je zatrdil.

Machar in Kiir sta dolgoletna nasprotnika, ki prihajata iz različnih plemen, zaradi česar mnogi govorijo, da prihaja do etničnih spopadov. Vodje »Bele vojske« pripadnikov plemena Nuer to zanikajo in trdijo, da gre za političen in ne etničen boj. Južni Sudan se je sicer osamosvojil leta 2011, po skoraj 50 letih vojne s severnim sosedom Sudanom.