Ni naklonjen posredovanju evropskih vojakov

Ni pa naklonjen temu, da bi proti islamistom Boko Harama posredovali evropski vojaki. "Ne morem si predstavljati, da bi na severu Nigerije v bližnji prihodnosti korakali evropski vojaški škornji," je dejal. Nemška kanclerka Angela Merkel je po ponedeljkovih pogovorih z Mahamo omenila možnost finančne pomoči, predsednik Gane pa je izrazil upanje, da se bodo pridružile tudi druge evropske države.

Predsednik Mahama, ki je tudi predsedujoči Gospodarske skupnosti zahodnoafriških držav (ECOWAS), se za vojaško posredovanje zavzema, ker so vsi poskusi pogajanj z Boko Haramom spodleteli. "Ne moremo reči, da bomo počakali na pogajanja in dialog z Boko Haramom, medtem ko ta skupina naprej pobija ali ugrablja ljudi," je poudaril.

K okrepitvi načrtov pozval tudi Varnostni svet ZN

K okrepitvi načrtov za napotitev mednarodnih sil v boju proti Boko Haramu je v ponedeljek pozval tudi Varnostni svet ZN. Svoje kontingente naj bi v te sile prispevali Čad, Kamerun, Niger, Nigerija in Benin. Razprava o napotitvi mednarodnih sil poteka od lanskega leta, a je razprava o številu in območju delovanja mednarodnih sil doslej ovirala napotitev.

Boko Haram, ki je na seznamu terorističnih skupin, je nazadnje v nedeljo na severu Kameruna ugrabil okoli 80 ljudi, kamerunski vojski pa je v ponedeljek uspelo osvoboditi 24 talcev.