V svoji današnji izjavi je Compaore dejal, da z njegovim odhodom v vrhu države nastaja vakuum, in ob tem pozval k izvedbi svobodnih in poštenih volitev v roku 90 dni, poroča francoska tiskovna agencija AFP. "Odstopam v želji, da bi zaščitil demokratične vrednote, socialni mir in omogočil tranzicijo. Prepričan sem, da sem opravil svoje dolžnosti," je dejal.

Compaore pa naj bi po navedbah AFP, ki se sklicuje na neimenovan francoski diplomatski vir, medtem že zapustil prestolnico Ouagadougou in zbežal proti jugu države. Namenjen naj bi bil proti mestu Po blizu meje z Gano, ni pa še jasno, ali zdaj že nekdanji predsednik namerava ostati v državi.

Vojska je sicer že pred tem sporočila, da je predsednik zapustil položaj. "Od danes naprej Compaore ni več na oblasti," je večdesettisočglavi množici protestnikov, ki so se danes zbrali pred sedežem vojske in znova zahtevali odstop predsednika in prevzem oblasti s strani vojske, povedal polkovnik Boureima Farta.

Načelnik generalštaba vojske Navere Honore Traore je nato kasneje sporočil, da prevzema oblast v državi. "V skladu z ustavnimi ukrepi in zaradi vakuuma v državnem vrhu bom prevzel odgovornosti voditelja države," je zapisal v sporočilu. Dodal je, da bodo nemudoma začeli posvetovanja z vsemi stranmi, da povrnejo politično stabilnost v državi.

A nekateri niso zadovoljni z ukrepom vojske. Opozicijski voditelj Benewende Sankare je potezo vojske že označil za udar. Mnogi Traoreju tudi očitajo, da je preblizu Compaoreju. Številni si na položaju predsednika želijo upokojenega generala in nekdanjega obrambnega ministra Kouameja Lougueja, piše AFP.

Francoski predsednik Francois Hollande je medtem pozdravil odstop Compaoreja ter pozval k miru in zadržanosti v državi. Zavzel se je tudi za hitro izvedbo demokratičnih volitev. Burkina Faso je bil sicer nekoč francoska kolonija. Iz Bruslja so sporočili, da je po mnenju EU na ljudeh Burkina Fasa, da sami izberejo, kdo naj jim vlada.

Burkina Faso so v zadnjih dneh pretresli siloviti protesti proti načrtom za sprejetje ustavnih sprememb, s katerimi bi lahko Compaore ostal v igri za še en petletni mandat.

V četrtek je v prestolnici Ouagadougou protestiralo več deset tisoč ljudi proti načrtovanemu glasovanju o ustavnih spremembah v parlamentu. Razjarjeni demonstranti so vdrli v parlament in poslopje opustošili. Glasovanje so nato odpovedali.

Compaore je še ponoči zavrnil pozive k odstopu in zatrdil, da bo na položaju ostal še leto dni oziroma do konca 12-mesečnega mandata v četrtek oblikovane prehodne vlade. Se je pa obenem že ponoči odpovedal načrtom o tem, da bi se na volitvah prihodnje leto znova potegoval za nov predsedniški mandat.